Pompa ciepła to urządzenie, które korzysta z naturalnej energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł. Wykorzystuje ona niskotemperaturową energię słoneczną i geotermalną, która znajduje się w gruncie i wodach podziemnych oraz powietrze, a następnie przekazuje ciepło do instalacji centralnego ogrzewania. Koszty eksploatacji pompy ograniczają się jedynie do energii potrzebnej do podtrzymywania jej pracy, dlatego jest to rozwiązanie, które staje się coraz popularniejsze także ze względu na pozytywne oddziaływanie na środowisko naturalne.
Producenci pomp ciepła zazwyczaj podają cztery najważniejsze parametry, takie jak: moc grzewczą, chłodniczą, elektryczną oraz wskaźnik COP. Pierwszy z nich określa energię, z jaką sprężarka dostarcza ciepło do całej instalacji. Musi być ona dopasowana do konkretnego budynku, ponieważ jeśli będzie ona za niska urządzenie nie będzie w stanie go ogrzać. Z kolei zbyt wysoka moc grzewcza sprawi, że będzie ona generowała wysokie koszty.
Moc elektryczna określa ilość energii, którą wykorzystuje sprężarka. Im wskaźnik ten jest niższy, tym eksploatacja urządzenia będzie tańsza. Wybierając pompę ciepła koniecznie trzeba zwrócić także uwagę na to, aby moc chłodnicza była możliwie jak najniższa. Ostatni istotny wskaźnik COP wyraża stosunek między mocą grzewczą pompy, a energią potrzebną do zasilania jej układu. Poszukując firmy, która fachowo zainstaluje pompy ciepła Szczecin to jedno z miast, w którym można znaleźć najlepszych specjalistów.