Oświetlenie jest jednym z elementów zapewniających bezpieczeństwo zarówno kierującemu pojazdem, jak i innym uczestnikom ruchu drogowego. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury reguluje, w jakiego rodzaju światła musi być wyposażony każdy pojazd. Brak żarówek lub niepoprawne ich działanie jest podstawą do wystawienia mandatu. Z tego względu bardzo ważne jest regularnie sprawdzanie, czy oświetlenie działa poprawnie.
Obowiązkowe jest posiadanie świateł mijania, które nazywane są także krótkimi. Muszą one być włączone także podczas jazdy w dzień. Korzysta się z nich również w nocy, gdy samochód mija się z innym pojazdem. Innym rodzajem obowiązkowego oświetlenia są światła drogowe, tzw. długie. Stosuje się je od zmierzchu do świtu, gdy pojazd porusza się nie oświetloną drogą. W kierunkowskazy, czyli lampki sygnalizujące zamiar skrętu w daną stronę musi być wyposażony nie tylko samochód, ale także przyczepka. Zgodnie z przepisami prawa kierunkowskazy powinny migać z częstotliwością 90 cykli na minutę.
Światła awaryjne służą do informowania innych uczestników ruchu o awaryjnym postoju na drodze. Obowiązkowe jest także właściwe oświetlenie led tablicy rejestracyjnej, które umożliwia bezproblemowe odczytanie wszystkich znaków, które się na niej znajdują. Każdy pojazd musi również posiadać lampkę informującą innych kierowców o hamowaniu oraz cofaniu. Ich prawidłowe działanie pomaga uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze, które mogą być groźne dla kierowcy oraz pasażerów.