Niedoczynność tarczycy, a psychika – co warto wiedzieć?

Niedoczynność tarczycy, a psychika – co warto wiedzieć?
multitematyczny
Zdrowie i medycyna
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Co to jest?

Niedoczynność tarczycy to stan, w którym tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonów do utrzymania normalnego metabolizmu. Może powodować różne objawy, w tym osłabienie, przyrost wagi, depresję i niski poziom energii.

Jak funkcjonuje tarczyca?

Tarczyca produkuje dwa hormony: trójjodotyroninę (T3) i tyroksynę (T4). Oba są niezbędne do prawidłowego wzrostu, rozwoju i metabolizmu. T4 jest produkowany przez pęcherzyki tarczycy. Następnie zostaje przekształcona w T3 w innych tkankach w całym organizmie. T3 działa jako posłaniec, który podróżuje przez krwiobieg, aby dotrzeć do wszystkich narządów i tkanek ciała. Po dotarciu do komórek docelowych, dołącza do specyficznych receptorów na ich zewnętrznych błonach i wiąże się z nimi, aby aktywować specyficzne geny zaangażowane w metabolizm.

Niedobór któregokolwiek z tych hormonów może prowadzić do niedoczynności tarczycy. Stan ten może być spowodowany przez wiele czynników, takich jak choroba autoimmunologiczna, operacja lub radioterapia z powodu raka, infekcje wirusowe, takie jak świnka lub odra w dzieciństwie, niedobór jodu lub narażenie na toksyny środowiskowe, takie jak niektóre pestycydy.

Psychika

Niedoczynność tarczycy objawy psychiczne i fizyczne to zmęczenie, depresję, ból stawów i osłabienie mięśni.

Jednym z najczęstszych objawów niedoczynności tarczycy jest depresja, która może być na tyle poważna, aby zakłócać codzienne czynności, takie jak praca lub spotkania towarzyskie z przyjaciółmi i członkami rodziny. Depresja może również prowadzić do myśli samobójczych i prób samobójczych w niektórych przypadkach.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy pompa ciepła może działać jak klimatyzacja?
Czy pompa ciepła może działać jak klimatyzacja?
Pompy cieplne są coraz częściej wykorzystywane we wszelkiego rodzaju budynkach. Służą przede wszystkim do ogrzewania budynków, wykorzystując klasyczną zasadę termodynamiki, […]
Ostatnie wpisy