Niedoczynność tarczycy, a psychika – co warto wiedzieć?

Niedoczynność tarczycy, a psychika – co warto wiedzieć?
multitematyczny
Zdrowie i medycyna
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Co to jest?

Niedoczynność tarczycy to stan, w którym tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonów do utrzymania normalnego metabolizmu. Może powodować różne objawy, w tym osłabienie, przyrost wagi, depresję i niski poziom energii.

Jak funkcjonuje tarczyca?

Tarczyca produkuje dwa hormony: trójjodotyroninę (T3) i tyroksynę (T4). Oba są niezbędne do prawidłowego wzrostu, rozwoju i metabolizmu. T4 jest produkowany przez pęcherzyki tarczycy. Następnie zostaje przekształcona w T3 w innych tkankach w całym organizmie. T3 działa jako posłaniec, który podróżuje przez krwiobieg, aby dotrzeć do wszystkich narządów i tkanek ciała. Po dotarciu do komórek docelowych, dołącza do specyficznych receptorów na ich zewnętrznych błonach i wiąże się z nimi, aby aktywować specyficzne geny zaangażowane w metabolizm.

Niedobór któregokolwiek z tych hormonów może prowadzić do niedoczynności tarczycy. Stan ten może być spowodowany przez wiele czynników, takich jak choroba autoimmunologiczna, operacja lub radioterapia z powodu raka, infekcje wirusowe, takie jak świnka lub odra w dzieciństwie, niedobór jodu lub narażenie na toksyny środowiskowe, takie jak niektóre pestycydy.

Psychika

Niedoczynność tarczycy objawy psychiczne i fizyczne to zmęczenie, depresję, ból stawów i osłabienie mięśni.

Jednym z najczęstszych objawów niedoczynności tarczycy jest depresja, która może być na tyle poważna, aby zakłócać codzienne czynności, takie jak praca lub spotkania towarzyskie z przyjaciółmi i członkami rodziny. Depresja może również prowadzić do myśli samobójczych i prób samobójczych w niektórych przypadkach.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co to jest i na czym polega windykacja?
Co to jest i na czym polega windykacja?
Windykacja, najprościej ujmując, jest to odzyskanie pewnych wartości materialnych, zazwyczaj należnych pieniędzy. Bardzo często mylona jest z egzekucją komorniczą, mimo […]
Ostatnie wpisy