Księga wieczysta – co warto na jej temat wiedzieć

Księga wieczysta – co warto na jej temat wiedzieć
multitematyczny
Człowiek i styl
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Księga wieczysta to najważniejszy dokument stanowiący kartotekę danego mieszkania. To właśnie w niej znajdują się informacje dotyczące sytuacji prawnej danej nieruchomości, dla której została założona. Zanim więc zdecydujemy się na zakup lokalu mieszkalnego, usługowego lub domu, musimy dokładnie przyjrzeć się danym zawartym w tym dokumencie. W tym celu będzie potrzebny numer księgi wieczystej Poznań, Warszawa, Wrocław, czy jakiekolwiek inne miasto oferuje usługę przeglądania ksiąg na stronach sądów rejonowych. Jednakże jest także kilka innych portali, które umożliwią nam zapoznanie się treściami zawartymi w poszczególnych działach. 

Które działy księgi są najważniejsze?

Każda księga wieczysta składa się z czterech działów. W pierwszym znajdziemy ogólne informacje o danej nieruchomości dotyczące jej położenia, wielkości, numeru. Dział drugi zawiera zapisy dotyczące własności, jak również użytkowania wieczystego, dlatego przed dobiciem targu warto tu zajrzeć, by nie okazało się, że kupujemy mieszkanie z lokatorem. Najistotniejsze są jednak dwa ostatnie działy, czyli III i IV. Dotyczą one praw, roszczeń, ograniczeń oraz stanu hipoteki. To właśnie tam będą wpisane adnotacje odnoszące się do całej historii finansowej nieruchomości lub nałożonych na nią obciążeń. Jeśli którykolwiek zapis wzbudza nasze wątpliwości, powinniśmy je jak najszybciej rozwiać. Tego typu inwestycja to zbyt poważne przedsięwzięcie, by ufać komuś na słowo. Księga wieczysta powinna stanowić tu jedyny i niepodważalny dowód o stanie faktycznym przedmiotu transakcji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Stacja robocza – czym jest i jakie jest jej zastosowanie
Stacja robocza – czym jest i jakie jest jej zastosowanie
Czym są stacje robocze? Komputery to urządzenia, które są powszechnie wykorzystywane zarówno w pracy, jak i w domu. W zależności […]
Ostatnie wpisy