Kierowca zawodowy powinien być odpowiednio przygotowany do wykonywania swoich czynności. Liczy się nie tylko uzyskanie odpowiednich kwalifikacji, ale także sprawdzenie predyspozycji zawodowych. Słuch bez zarzutu, właściwe odruchy w sytuacjach niebezpiecznych i kilka innych to czynniki, które wpływają na bezpieczeństwo zarówno samego kierującego, jak i pozostałych użytkowników dróg.
Te dwa zmysły to niejako podstawa wykonywania zawodu kierowcy. Badania specjalistyczne oceniają właściwy kąt widzenia, sprawdzają ostrość wzroku i wyczulenie na barwy. Test Ishihary wykluczy osoby, które mają problemy z rozróżnianiem barw. Badany ma za zadanie odczytać z tablic cyfry, które są skonstruowane z różnobarwnych kropek. Nawet minimalny stopień daltonizmu uniemożliwi właściwe odczytanie liczby.
Badanie słuchu sprawdza, czy kierowca odpowiednio odbiera dźwięki. Do sprawdzenia tego zmysłu służy audiogram. Kandydat na kierowcę zakłada słuchawki i dostaje do ręki pilot. Jego zadaniem jest wciśnięcie guzika w momencie usłyszenia dźwięku w słuchawce. Jednocześnie drukowany zostaje wykres, na którym nałożone są reakcje kierowcy względem odpowiedniego natężenia dźwięku podanego w decybelach.
W czasie sprawdzania stanu zdrowia kierowcy analizowane są także próbki krwi oddane do laboratorium. Skrupulatna analiza wyklucza choroby, które mogłyby zaszkodzić w czasie wykonywania zawodu. Z próbki moczu pobierane są dane, które wykażą, czy kierowca kiedykolwiek przyjmował środki mające wpływ na zdolność psychofizyczną kierowcy. Negatywny wynik testu narkotykowego wykluczy dalsze wykonywanie zawodu. Na zakończenie kandydat otrzymuje orzeczenie o właściwym stanie zdrowia i pozytywnym przejściu wszystkich testów. W przypadku badań wstępnych umożliwi ono rozpoczęcie wykonywania zawodu kierowcy, natomiast badania okresowe pozwolą na jego kontynuowanie. Takie badania można wykonać przykładowo tutaj: http://diagnozis.opole.pl/zakres-uslug/badania-kierowcow/.