Kiedy można pić wodę z kranu?

Kiedy można pić wodę z kranu?
multitematyczny
Człowiek i styl
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Czy picie wody kranowej jest bezpieczne?

Woda to życiodajny płyn dla człowieka. Według wielu lekarzy kluczowe znaczenie dla zdrowia ma jakość wypijanej cieczy. Jeśli chodzi kranówkę dostarczaną przez lokalne firmy wodociągowe, jej jakość jest regularnie badana. W przypadku jakiegokolwiek przekroczenia norm lub pojawienia się groźnych dla zdrowia i życia bakterii następuje natychmiastowe poinformowanie o tym fakcie lokalnej społeczności i wprowadzenie zakazu spożywania.

Niestety jakość wody wodociągowej badana jest u źródła, czyli w zakładzie wodociągowym. Trudno więc powiedzieć czy po przepłynięciu setek kilometrów starymi rurami i dostarczeniu jej do domostw, nadal jest zdatna do picia. Aby się o tym przekonać, należałoby wykonywać na własną rękę badania w lokalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Koszty wykonania jednorazowego badania wynosi około 400 zł. Dopiero wyniki takich badań mogłyby pokazać, czy picie kranówki w danym miejscu jest bezpieczne dla zdrowia.

Sposoby na poprawę jakości wody kranowej

Osoby, które nie mają zaufania do publicznych sieci wodociągowych, mogą wykopać przydomową studnię i z niej czerpać wodę pitną. Oczywiście przed korzystaniem z takiego źródła należy również wysłać próbkę do laboratorium. Alternatywnym rozwiązaniem jest także zastosowanie odpowiednich filtrów. Filtry do wody mogą być podłączane bezpośrednio do ujęcia lub umieszczane w dzbankach. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie pozwala usunąć szkodliwe substancje i metale ciężkie, które mogą występować w kranówce.

Coraz większą popularnością cieszy się także zmiękczacz wody. Wyłapuje on cząsteczki wapnia i magnezu, przez kranówka staje się bardziej miękka. Niektóre osoby zalecają stosowanie jonizatorów, które pomagają w uzyskaniu tzw.” żywej wody” o wielu prozdrowotnych właściwościach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego warto zostać tłumaczem języka rosyjskiego?
Dlaczego warto zostać tłumaczem języka rosyjskiego?
Praca tłumacza jest bardzo odpowiedzialną i dość trudną pracą. Wymaga odpowiednich kompetencji i to nie tylko językowych. Tłumacz musi być […]
Ostatnie wpisy