Jakie zabezpieczenia są przygotowane dla pieszych na drodze?

Jakie zabezpieczenia są przygotowane dla pieszych na drodze?
multitematyczny
Człowiek i styl
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Bez względu na charakter wypadku uniwersalna zasada brzmi, że człowiek nigdy nie ma szans w zderzeniu z pojazdem. Takie incydenty kończą się nie tylko poważnym uszczerbkiem na zdrowiu, ale często po prostu śmiercią. Dlatego też piesi muszą być na drogach szczególnie chronieni.

Przejścia dla pieszych

Są podstawowym elementem bezpieczeństwa dla osób przechodzących przez jezdnię, lecz poza zamontowaną przeważnie sygnalizacją świetlną, można także wybrać inne elementy, które dodatkowo zadbają o ochronę przechodniów. Dobry sklep drogowy z pewnością będzie posiadał w swoim asortymencie tzw. „kocie oczka”, a więc elementy odblaskowe, które mogą być umieszczone przed pasami i będą dodatkowo przyciągały uwagę kierowców, gdy zapadnie mrok.

Dostępne są także specjalne lampy z doświetleniem przejść dla pieszych, które zapobiegną wypadkom wieczorami i w nocy. W odpowiedniej odległości od wyznaczonych przejść powinny się również znajdować progi zwalniające, by kierowcy nie mieli potem problemów z wyhamowaniem, gdy ktoś nagle znajdzie się na jezdni.

Dodatkowe oznaczenia

Gdy dochodzi do wypadków lub prowadzone są jakieś prace remontowe, nieodzownym elementem bezpieczeństwa dla pieszych powinien być rozstawiony pachołek, barykada czy słupek drogowy. Pozwala to na oddzielenie strefy, w której postronne osoby mogłyby być narażone na potrącenie. Na szczególnie ruchliwych trasach chodniki są też często oddzielone od jezdni specjalnymi barierkami ochronnymi, by zwiększyć szanse pieszych na przeżycie, gdyby doszło do jakiegoś wypadku w którym pojazd zjedzie na pobocze.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zawroty głowy – o czym mogą świadczyć?
Zawroty głowy – o czym mogą świadczyć?
Osoby, które doświadczyły zawrotów głowy opisują tę dolegliwość jako uczucie wirowania otoczenia, któremu często towarzyszą zaburzenia równowagi, a rzadziej nudności, […]
Ostatnie wpisy