Jakie wymagania powinny spełniać pomieszczenia czyste, aby były gotowe do użytku?

Jakie wymagania powinny spełniać pomieszczenia czyste, aby były gotowe do użytku?
multitematyczny
Biznes i usługi
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pomieszczenia czyste są powszechnie wykorzystywane choćby w branży spożywczej, farmaceutycznej, motoryzacyjnej czy medycznej. Panują w nich sterylne warunki sprzyjające wytwarzaniu delikatnych komponentów, a także przeprowadzaniu operacji oraz badań laboratoryjnych. Charakterystycznym procesem odbywającym wewnątrz jest nieustanne filtrowanie powietrza w celu wyeliminowania z niego niepożądanych bakterii, roztoczy i rozmaitych zanieczyszczeń. Omawiane obiekty muszą być zawsze zaprojektowane według ścisłych, niezwykle rygorystycznych wytycznych.

Zaawansowany system wentylacyjny to norma

Pomieszczenia czyste, zwane inaczej clean roomami przyjmują formę mobilnych komór, niewielkich pokojów albo rozległych hal – oczywiście w zależności od przeznaczenia. Składają się zazwyczaj z dwóch części. Pierwsza z nich to główne wnętrze wyposażone w drzwi z płyt izolacyjnych, okna z dwuwarstwowej szyby o właściwościach ochronnych, czujniki monitorujące konkretne parametry, lampy fluorescencyjne oraz powierzchnie płaskie wyłożone całkowicie gładkimi płytkami lub innymi materiałami wykończeniowymi (zgodnymi z normą ISO 14644). Kluczową rolę odgrywa tutaj jednak nawiewny system wentylacyjny z układem wydajnych filtrów HEPA, odpowiedzialnych bezpośrednio za usuwanie kurzu, pyłów, drobnoustrojów i groźnych substancji chemicznych. Druga immanentna jednostka to przedsionek oddzielony od strefy czystej śluzą z zamontowanym prysznicem powietrznym. Wejście przez nią w znacznym stopniu ogranicza ryzyko wniesienia do środka jakichkolwiek zanieczyszczeń z zewnątrz. Jeśli natomiast chodzi o urządzenia eksploatowane w clean roomie, to powinny one posiadać powierzchnię podatną na szybkie zmywanie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zegarek wielofunkcyjny – jaki wybrać?
Zegarek wielofunkcyjny – jaki wybrać?
W dzisiejszych czasach zegarek nie służy już jedynie do kontrolowania czasu. Obecne technologie sprawiły, że to maleństwo, które wielu z […]
Ostatnie wpisy