Każdy z nas pokonuje codziennie różne trasy: z parkingu do pracy, z pracy do domu i wiele innych. Ich pokonywanie nie sprawia nam większej trudności, tymczasem istnieją grupy społeczne, dla których spacer jest prawdziwym wyzwaniem. Wśród tych osób są przede wszystkim niewidomi i słabowidzący. Okazuje się jednak, że proste rozwiązania mogą im znacznie ułatwić poruszanie się w przestrzeni publicznej. Witryna internetowa taka jak http://sklep.altix.pl oferuje szereg rozwiązań, które usprawniają ich codzienne funkcjonowanie w wielu obszarach. Artykuł wyjaśnia kilka podstawowych przykładów.
Na szlakach komunikacyjnych mogą być zastosowane ścieżki dotykowe, które wspomagają poruszanie się osób niewidomych i słabowidzących. Ich podstawową cechą jest kontrastowość w stosunku do nawierzchni, a składają się na nie dwa elementy. Pierwszym jest prowadzący, czyli zestaw ciągu elementów z podłużnymi wypukłościami, które znajdują się nad posadzką, będąc dotykowym oznakowaniem trasy pozbawionej przeszkód. Ich zadaniem jest doprowadzenie niewidomego do określonych obszarów w przestrzeni miejskiej lub budynku (np. przejście dla pieszych, winda). Drugą składową ścieżek dotykowych są pola uwagi, czyli elementy punktowo wypukłe, znajdujące się na rozgałęzieniach i zakrętach na etapie końcowym ścieżki.
Kolejnym ważnym elementem są płyty prowadzące, których szerokość powinna wynosić ok. 60 cm, natomiast faktura powinna wskazywać kierunek ruchu. Płyty znajdują zastosowanie w tworzeniu ścieżek komunikacyjnych, będąc rodzajem przewodnika. Osoby niewidome chodzą wzdłuż wytyczonych linii. W związku z tym należy dołożyć staranności, aby części prefabrykowane znajdowały się we właściwym miejscu, odpowiadającym kierunkowi poruszania się tych osób. Innym elementem są płyty ostrzegawcze, które zabezpieczają osobę niewidomą przed zagrożeniem np. przed schodami lub drzwiami. Płyty mają charakterystyczne wypustki i guzki na swojej powierzchni.