
Jak wykorzystywać laser w profesjonalnej obróbce metali?
Nowoczesne technologie pozwalają na wysoce precyzyjną obróbkę metalu. Jak wykorzystywać laser w profesjonalnej obróbce metali? Jakie korzyści płyną z takiej techniki obróbki metalu?
Istota i korzyści obróbki laserowej metali
Laser w profesjonalnej obróbce metalu ma szerokie zastosowanie. Wykorzystuje spójną i spolaryzowaną wiązkę laserową, która wywiera odpowiedni wpływ na metalowy materiał. Cięcie laserowe polega na oddziaływaniu energii wiązki laserowej w sposób bezpośredni na obszar szczeliny cięcia. Największą zaletą laserowej obróbki metali jest możliwość maksymalnego wykorzystania materiału. Metal jest zostaje cięty bardzo dokładnie. Jeśli ścieżka cięcia zostanie odpowiednio przemyślana oszczędności metalu są istotne.
Jak wykorzystywać laser w profesjonalnej obróbce metali?
Laserowa obróbka metalu zapewnia efektywną i szybką pracę niż w przypadku innych technik, np. mechanicznej. Metalowe elementy po obróbce laserowej nie wymagają przeprowadzenia dalszej obróbki. Cięcie laserem pozwala uzyskać nawet bardzo skomplikowane kształty.
Cięcie laserowe może być przeprowadzone różnymi technikami zależnymi od mocy, jakości wiązki lasera, prędkości cięcia, rodzaju wykorzystywanego gazu (azotu, tlenu lub argonu). Te techniki to:
- technika cięcia w stanie ciekłym metalu szczeliny cięcia, polegająca na doprowadzeniu metalu szczeliny cięcia do stanu ciekłego poprzez energię wiązki laserowej, a następnie wydmuchaniu ciekłego metalu;
- technika cięcia z odparowaniem metalu szczeliny cięcia, polegająca na zastosowaniu wiązki laserowej wysokiej gęstości, która w wyniku oddziaływania na metal powoduje jego nagrzanie w obszarze szczeliny cięcia oraz utworzenie oczka o parametrach (głębokości i średnicy) zależnych od parametrów wiązki laserowej;
- technika cięcia reaktywnego w stanie ciekłym metalu szczeliny cięcia, polegająca na wykorzystaniu ciepła reakcji egzotermicznej.