Na początek przyda się odwaga, potem trzeba też stworzyć dokładny biznesplan, znaleźć źródła finansowania, dobrą lokalizację oraz określić profil swojego przyszłego lokalu gastronomicznego. Może być to elegancka restauracja, bar szybkiej obsługi, ale także pizzeria czy swojska knajpka, do której będą zaglądali miejscowi. Kiedy już wstępne formalności zostaną załatwione, trzeba zabrać się do organizowania pracy lokalu.
Zgrany, lubiący się zespół tworzy klimat każdego lokalu gastronomicznego. Goście wyczuwają go instynktownie, nawet jeżeli w danym miejscu są po raz pierwszy. Zadaniem właściciela lub wyznaczonego przez niego menadżera jest zatrudnienie pracy ludzi doświadczonych i umiejących się zachować. Praca w gastronomii wymaga często cierpliwości, ale też wiary w sens wykonywanych obowiązków. To właśnie ona pozwala przetrwać cięższe dni, kiedy panuje tłok lub wręcz przeciwnie, do lokalu nikt nie zagląda.
Do podstawowego wyposażenia lokalu serwującego jedzenie należą kuchenki, sprzęt do mrożenia, ale też zmywarki do garnków. Na początek można posiłkować się takim właśnie sprzętem. Potem warto inwestować w kolejne innowacje. Piec do pizzy, zmywarka przemysłowa czy też przeszklone szafy chłodnicze. Te ostatnie pozwalają prezentować wybrane dania, jak chociażby desery. W ten sposób buduje się wizerunek firmy oraz trochę kusi klientów. Pokazując im jedzenie, zwiększa się szanse, że skuszą się na jakiś dodatkowy posiłek czy chociażby przekąskę.