Na pierwszy rzut oka wszystkie opony wyglądają niemal identycznie. Każdy specjalista potwierdzi jednak, że różnią się one wieloma elementami: rodzajem gumy, rozmiarem, bieżnikiem, jak i przeznaczeniem. Ogumienie ma ogromną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w podróży, ale także przyjemności z jazdy. Ma też wpływ na spalanie. Opony można podzielić na trzy podstawowe kategorie: zimowe, letnie oraz całoroczne. Czym kierować się przy ich wyborze?
Specjaliści przekonują, że najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja w opony letnie i zimowe, ponieważ całoroczne nie spełniają standardów obu. Oba rodzaje różnią się przede wszystkim gumą. Zimowe wykonane są z miękkiego elementu, co zapewnia efektywniejszą przyczepność na śniegu, letnie natomiast są twardsze, dzięki czemu lepiej utrzymają się na nawierzchni. Co więcej, zimówki mają dodatkowe rowki, które zwiększają przyczepność na zamarzniętych drogach.
Wybierając rodzaj ogumienia do konkretnego pojazdu, należy przede wszystkim kierować się określonymi parametrami. Należą do nich: rozmiar, szerokość, wysokość (inaczej profil). Informacje te znajdują się na bocznej stronie każdej opony. Należy również zwrócić uwagę na rodzaj bieżnika, który może być symetryczny i asymetryczny, a także na tak zwane opony kierunkowe z bieżnikiem ustawionym w stronę jazdy. Niestety większy rozmiar, wiąże się z wyższą ceną, dlatego warto inwestować w tanie opony letnie. Wybór opon jest kluczowy dla bezpieczeństwa jazdy, warto pamiętać, że wybieramy je na około 5-6 lat.