Jak bezpiecznie przewozić dziecko w foteliku?

Jak bezpiecznie przewozić dziecko w foteliku?
multitematyczny
Człowiek i styl
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem dzieci mające poniżej 150 cm wzrostu należy przewozić w samochodzie w specjalnym foteliki, który jest odpowiednio przystosowany do długiej i często męczącej jazdy oraz zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Wybór właściwego modelu nie należy jednak do najłatwiejszych, ponieważ w sklepach takich jak ten: https://www.smykoland.pl/foteliki-samochodowe.html, znajdziemy szeroką ofertę tego typu produktów. Musimy też posiadać przynajmniej podstawową wiedzę na temat tego, gdzie umieścić foteli w aucie i jak przypiąć do niego malucha.

Ogólne zasady dla rodziców

Dorosłych ludzi chronią przede wszystkim pasy bezpieczeństwa oraz poduszki powietrzne, a w nieco mniejszym stopniu – również zagłówki, fotele i inne systemy, w zależności od modelu samochodu. Nasze dziecko nie chroni natomiast nic, mimo że ze względu na kruchą budowę ciała jest bardziej podatne na obrażenia. Dlatego koniecznie powinniśmy kupić specjalny fotelik, który zapewni mu wysoki poziom bezpieczeństwa i duży komfort. Godne polecenia są zwłaszcza foteliki samochodowe Maxi Cosi, słynące z ergonomicznych kształtów i wielu różnych systemów ochrony.

Istotne jest dobranie takiego modelu, który będzie idealnie pasował do wieku i wagi dziecka. Pamiętajmy, że jego głowa nie może wystawać ponad oparcie – to jedna z kluczowych zasad. Ponadto fotelik koniecznie trzeba dobrać pod kątem profilowania kanapy albo foteli oraz długości pasów bezpieczeństwa.

Po zamontowaniu fotelik nie może chwiać się na boki, bo wówczas nie nadaje się do użytku. Najbardziej bezpieczne miejsca w aucie na montaż omawianej konstrukcji to środek tylnej kanapy albo miejsce bezpośrednio za pasażerem. Podstawowa zasada dotycząca eksploatacji fotelika głosi, że dziecko wozimy w nim zawsze tyłem do kierunku jazdy, ponieważ zapewnia mu to lepszą ochronę przed ewentualnymi urazami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Stal zbrojeniowa – do czego służy?
Stal zbrojeniowa – do czego służy?
Podczas budowy różnego rodzaju obiektów i elementów konstrukcyjnych stosuje się stal zbrojeniową. Do tego celu służą jej różne gatunki i […]
Ostatnie wpisy