Ekologiczna oczyszczalnia ścieków

Ekologiczna oczyszczalnia ścieków
multitematyczny
Dom i otoczenie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Na terenach bez dostępu do kanalizacji, dobrym rozwiązaniem jest budowa ekologicznej przydomowej oczyszczalni ścieków. Taka inwestycja dość szybko się zwróci biorąc pod uwagę koszty jakie są związane z koniecznością cyklicznego wywożenia nieczystości ze zwykłego szamba. Ekologiczna oczyszczalnia to rozwiązanie idealne dla domków jednorodzinnych, ale i dla gospodarstwa agroturystycznego też będzie odpowiednie.

Rodzaje zbiorników

Na rynku dostępne są dwa rodzaje zbiorników na szambo – betonowe i plastikowe. Obydwa rodzaje są dostępne w opcji jedno, dwu i trójkomorowych. Przy doborze odpowiedniego zbiornika należy wziąć pod uwagę jego wielkość oraz pojemność. Z reguły pojemność szamba należy dobierać do tego, ile osób na co dzień będzie korzystało z instalacji (liczba domowników).

Etapy oczyszczalnia ścieków

Sam proces oczyszczania ścieków przebiega zazwyczaj w dwóch etapach. Najpierw ścieki trafiają do zbiornika wkopanego do gruntu, gdzie przebiega proces beztlenowego oczyszczania. Osad, który będzie stopniowo się nawarstwiał na dnie zbiornika musi być okresowo wybierany. Następnie ścieki trafiają dalej do drenażu przez, który ścieki są filtrowane. Po tym procesie już oczyszczone ścieki przenikają do wód gruntowych.

Wymogi formalne budowy

Najważniejszą kwestią dotyczącą budowy ekologicznej oczyszczalni ścieków jest odległość od granicy działki i odległość od studni wodociągowej. Oczyszczalnia nie może być usytuowana bliżej niż 3 metry od granicy działki oraz nie mniej niż 30 metrów od studni wodociągowej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Leczenie haluksów – sposoby, jak się ich pozbyć?
Leczenie haluksów – sposoby, jak się ich pozbyć?
Problem z doborem odpowiedniego obuwia, częste bóle i nieestetyczny wygląd to główne problemy osób borykających się z haluksami. Jakie są […]
Ostatnie wpisy