Przyjmuje się, że w okresie zimowym pasza dla bydła powinna zawierać kiszonkę, siano oraz słomę. Do przygotowywania kiszonki wykorzystuje się takie rośliny jak kukurydza, owies, kapusta lub mieszanki trawiaste. Dobrej jakości pasza stanowi wartościowe pożywienie dla zwierząt hodowlanych.
Spożywanie kiszonek przez przeżuwacze wpływa na poprawę apetytu oraz regulację procesów trawienia. W składzie tego rodzaju żywności znajduje się blisko 80% wody, a także substancje mineralne i odżywcze. To stosunkowo tania pasza, którą każdy rolnik może przygotować na własną rękę. Pożywienie to jest szczególnie wartościowe w sezonie zimowym, gdy nie ma dostępu do świeżych traw. Przyjmuje się, że strawność kiszonki kształtuje się na podobnym poziomie, co świeżych roślin.
Wytworzenie wartościowej kiszonki wymaga przestrzegania kilku zasad. Surowiec układa się w silosach lub na pryzmach, a następnie szczelnie okrywa folią ochronną. Wysokiej jakości folia, taka jak ta dostępna na stronie http://www.bialpak.pl/pl/rolnictwo/siatka-ochronna-2/siatka-ochronna,p93990125 skutecznie zabezpiecza przed dostępem świeżego powietrza, które mogłoby doprowadzić do rozwoju procesu pleśnienia. Szczelna folia stanowi zabezpieczenie przed zwierzętami oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dzięki niej utrzymywana jest odpowiednia temperatura i wilgotność surowca, co wpływa na jakość i wartość odżywczą kiszonek. Dobrej jakości folie kiszonkarskie wytworzone z nowoczesnych materiałów, mogą być użytkowane nawet przez 10 sezonów.