Czym są zawory i w jakich instalacjach się je montuje?

Czym są zawory i w jakich instalacjach się je montuje?
multitematyczny
Technika i motoryzacja
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jednymi z kluczowych komponentów armatury przemysłowej są rozmaite zawory. To stosunkowo niewielkie urządzenia służące przede wszystkim do ścisłego regulowania przepływu czynników roboczych przez rury i przewody wszelkich instalacji. Oczywiście w zależności od budowy i przeznaczenia mogą pełnić inne funkcje (np. stricte ochronną). Najczęściej wykonuje się je ze stali nierdzewnej, kwasoodpornej bądź żarowytrzymałej, ale na rynku bez problemu znajdziemy też modele mosiężne, żeliwne, a nawet polipropylenowe.  

Szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu i nie tylko

W kategorii zaworów popularne są szczególnie wersje grzybkowe z kołnierzem, które mogą zarówno zamykać dany układ, jak i regulować ilość przepływającej przez niego cieczy lub gazu. Montuje się je w domowych systemach centralnego ogrzewania, wodociągach oraz specjalistycznych instalacjach wykorzystywanych choćby w zakładach ciepłowniczych, energetycznych, chemicznych czy hutniczych. Wyjątkowo wytrzymałe egzemplarze posiada w ofercie poszczególna firma z siedzibą w Dąbrówce http://www.gtm-pv.pl/zawory-grzybkowe.html. Na uwagę zasługują ponadto zawory mieszające (o konstrukcji trójdrogowej albo czterodrogowej), kulowe (typowo odcinające), rozdzielcze (przeważnie w kształcie stożka) i zwrotne (pozwalające na przepływ wyłącznie w jednym kierunku). Warto jeszcze wspomnieć o modelach typowo grzejnikowych wyposażonych w głowicę termostatyczną i funkcję automatycznego odpowietrzania, a także zasuwowych, przepustnicowych, iglicowych i bezpieczeństwa. Te ostatnie chronią instalacje przed zniszczeniem wskutek przekroczenia dozwolonego poziomu ciśnienia (poprzez samoczynne otwarcie się i wypuszczenie czynnika). Można je zobaczyć zwłaszcza w systemach wodnych i sprężonego powietrza.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Bez tych urządzeń nie może funkcjonować sklep
Bez tych urządzeń nie może funkcjonować sklep
Prowadzenie działalności handlowej czy usługowej wymaga także profesjonalnego wyposażenia. Meble oraz urządzenia powinny być dostosowane do specyfiki branży oraz rodzaju […]
Ostatnie wpisy