Co wstawić do salonu zamiast sofy?

Co wstawić do salonu zamiast sofy?
multitematyczny
Dom i otoczenie
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pokój dzienny jest ważną przestrzenią w domu czy mieszkaniu. Jest to strefa wypoczynkowa, gdzie przyjmuje się także gości lub członków rodziny, którzy przyjechali w odwiedziny. Wśród wielu mebli szczególnie istotne są zatem te służące jako siedziska. Część osób nie wyobraża sobie salonu bez dużej kanapy, lecz wbrew pozorom nie jest to jedyne rozwiązanie. Co może posłużyć zamiast sofy?

Dlaczego czasem warto zrezygnować z sofy?

Choć klasyczna kanapa trwale wpisała się w wizję aranżacji salonów, to w niektórych sytuacjach wcale nie jest to najlepsze rozwiązanie. Dotyczy to choćby niewielkich pokojów dziennych lub takich, które mają nietypowy kształt. Postawienie na większą sofę może wtedy bardzo ograniczyć miejsce i negatywnie wpłynąć na funkcjonalność takiej przestrzeni. W niektórych sytuacjach o rezygnacji z tej opcji mogą też zaważyć własne wizje aranżacyjne. Wiele osób lubi organizować przestrzeń w nietypowy i wyjątkowy sposób, sięgając po meble w różnej formie, niekoniecznie wielkogabarytowej. Pozwala to również wykorzystać wszelkie ewentualne wnęki i nietypowe rejony pomieszczenia. Istnieje jednak szereg elementów wyposażenia, które mogą posłużyć jako bliższe lub dalsze zamienniki względem tradycyjnej kanapy.

Narożnik

Z pozoru podobny, a jednak zdecydowanie inny mebel, który zaczyna królować w wielu salonach. Wynika to z faktu, że jest niezwykle praktyczny. Z jednej strony pomieści sporą grupę osób, a jednocześnie można go tak wpasować w pomieszczenie, by nie zabierał wiele miejsca. Dostępne są w różnych rozmiarach, więc można spokojnie dopasować je do określonego metrażu. Jest to również ciekawe rozwiązanie przy pomieszczeniach o nietypowym układzie ścian, w których można dzięki nim zagospodarować różne wnęki czy puste strefy pokoju. Dodatkowo narożniki posiadają często schowki, w których można przechowywać pościel czy poduszki. Niektóre modele są także rozkładane, więc w każdej chwili można przemianować je na dodatkowe miejsce do spania, gdy odwiedzą nas niespodziewani goście.

Fotel

Ten element umeblowania jest obok sofy, najczęściej kojarzonym elementem wyposażenia salonu. Doskonale może sprawować się sam w sobie i dodatkowa kanapa wcale nie będzie potrzebna. Wybierając takie siedzisko, warto zwrócić uwagę na oparcia i podłokietniki, od których zależeć będzie późniejszy komfort użytkowania. W praktyce fotele okazują się niezwykle wygodne i mogą służyć zarówno jako miejsce do siedzenia, jak i na popołudniową drzemkę. Bez problemu można na nich przebywać długi czas, bez obaw o ból pleców czy dyskomfort. Doskonale sprawują się zatem w kontekście oglądania telewizji czy czytania książek. Poszczególne warianty mogą mieć również wysuwany podnóżek czy możliwość regulowania oparcia także w pionie. Bardziej zaawansowane modele posiadają opcje masażu, więc niektóre fotele mogą się okazać zdecydowanie niezrównane, jeśli chodzi o wygodę i komfort użytkowania.

Pufa

Niegdyś niepozorny mebel, który teraz nie tylko powrócił do łask, ale i staje się bardzo popularny. Zdecydowanie warto sięgnąć po większe pufy Sako, które z powodzeniem mogą konkurować z sofami czy fotelami. Są to niezwykle wygodne siedziska, które pasują też do osób w każdym wieku. Chętnie korzystają z nich dzieci, ale i dorośli, a elastyczna forma sprawia, iż siedzenie dobrze dostosowuje się do określonej osoby. Ich dodatkowym atutem jest to, że są one lżejsze niż większe meble, więc można dość swobodnie przestawiać je w salonie. Poza wszystkim stanowią również niezwykle ciekawy element dekoracyjny, szczególnie w kontekście typowo współczesnych wnętrz.

Worki i poduszki do siedzenia

Zupełną alternatywą są także mniejsze worki lub poduszki do siedzenia. Jest to nietypowe rozwiązanie, lecz doskonałe choćby w kontekście salonu w stylu orientalnym, a ten kierunek wzbudza coraz większe zainteresowanie. Warto połączyć to jednak z jakimś większym fotelem, chyba, że pokój dzienny ma służyć głównie jako miejsce spotkań. Takie poduszki nie sprawdzą się do końca na poczet dłuższego wypoczynku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Asfalt – czym jest i do czego się go wykorzystuje
Asfalt – czym jest i do czego się go wykorzystuje
Obecnie niemal każdy nasz krok w miejscu publicznym, czy to na wsi czy w mieście, stawiamy na twardych nawierzchniach, które […]
Ostatnie wpisy