Część testowa egzaminu oparta jest na zasadach zawartych w kodeksie drogowym. Sprawdzana jest znajomość znaków drogowych i sygnalizacji oraz umiejętność podejmowania decyzji w sytuacjach szczególnych. Należy też znać podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy. Ważna jest również znajomość budowy pojazdu oraz technik kierowania.
Egzamin teoretyczny przeprowadzany jest w sali komputerowej WORDu i trwa 25 min. Dzieli się na 20 pytań z zakresu wiedzy podstawowej oraz 12 pytań specjalistycznych. W zależności od wpływu danej decyzji na bezpieczeństwo ruchu drogowego zadania są punktowane za 3, 2, lub 1 pkt. Aby zaliczyć egzamin trzeba uzyskać co najmniej 68 na 74 możliwe punkty.
Większość ośrodków szkoleniowych proponuje kursy teoretyczne w ramach całego szkolenia. Wiedza przekazywana na wykładach może być łatwiej przyswojona, można jednak skorzystać z opcji kursu online. Taką możliwość daje np. strona http://prymus-osk.pl. W zależności od preferowanej formy można dopasować swój tryb nauki, co z pewnością będzie pomocne w opanowaniu materiału.