Co musi być sprawdzane podczas kontroli dźwigów?

Co musi być sprawdzane podczas kontroli dźwigów?
multitematyczny
Technika i motoryzacja
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dźwig to urządzenie transportu bliskiego, które jest powszechnie wykorzystywane na placach budowy, w portach i różnych zakładach przemysłowych. Musi być ono poddawane regularnym przeglądom konserwacyjnym w celu utrzymania go w należytej sprawności technicznej. Przekłada się to bowiem na dłuższą żywotność maszyny i zwiększenie bezpieczeństwa w miejscu jej użytkowania. Przeglądu należy koniecznie dokonać w autoryzowanym serwisie, który oferuje precyzyjne obliczanie resursów UTB.

Weryfikacja powinna być kompleksowa 

Przeglądu dźwigu musi dokonać konserwator ze stosownymi uprawnieniami, postępując zgodnie z wszelkimi normami oraz dobrą praktyką inżynierską. Częstotliwość konserwacji jest podana w instrukcji producenta urządzenia, ale istnieje tutaj jedna kluczowa zasada – otóż ocena stanu technicznego powinna być przeprowadzona co najmniej raz w roku. Jej celem jest zweryfikowanie, czy dźwig funkcjonuje prawidłowo. Sprawdza się zarówno konstrukcję nośną i mechanizm napędowy, jak i wszystkie układy – elektryczny, hydrauliczny, pneumatyczny i bezpieczeństwa.

Szczególnie istotna jest dokładna kontrola zawiesi, ograniczników prędkości, zamków drzwi przystankowych, tablicy sterowania, kontaktów, a także chwytaczy oraz ramy kabinowej. Jeśli zostanie wykryta jakakolwiek usterka, powinna ona zostać jak najszybciej usunięta, ta aby nie zagrażała bezpieczeństwu operatora i innym pracownikom danej firmy. Ponadto konieczne jest zawsze smarowanie i czyszczenie poszczególnych elementów konstrukcyjnych. W przypadku pozytywnego rezultatu przeglądu konserwator umieszcza stosowny wpis w książce rejestracyjnej, na mocy którego sprzęt zostaje dopuszczony do dalszej eksploatacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Organizacja urodzin naszego dziecka – czego nie powinno na nich zabraknąć
Organizacja urodzin naszego dziecka – czego nie powinno na nich zabraknąć
Małe dziecko na każde kolejne urodziny czeka z utęsknieniem. Czego nie może zabraknąć na przyjęciu urodzinowym dla dziecka, by był […]
Ostatnie wpisy