Dźwig to urządzenie transportu bliskiego, które jest powszechnie wykorzystywane na placach budowy, w portach i różnych zakładach przemysłowych. Musi być ono poddawane regularnym przeglądom konserwacyjnym w celu utrzymania go w należytej sprawności technicznej. Przekłada się to bowiem na dłuższą żywotność maszyny i zwiększenie bezpieczeństwa w miejscu jej użytkowania. Przeglądu należy koniecznie dokonać w autoryzowanym serwisie, który oferuje precyzyjne obliczanie resursów UTB.
Przeglądu dźwigu musi dokonać konserwator ze stosownymi uprawnieniami, postępując zgodnie z wszelkimi normami oraz dobrą praktyką inżynierską. Częstotliwość konserwacji jest podana w instrukcji producenta urządzenia, ale istnieje tutaj jedna kluczowa zasada – otóż ocena stanu technicznego powinna być przeprowadzona co najmniej raz w roku. Jej celem jest zweryfikowanie, czy dźwig funkcjonuje prawidłowo. Sprawdza się zarówno konstrukcję nośną i mechanizm napędowy, jak i wszystkie układy – elektryczny, hydrauliczny, pneumatyczny i bezpieczeństwa.
Szczególnie istotna jest dokładna kontrola zawiesi, ograniczników prędkości, zamków drzwi przystankowych, tablicy sterowania, kontaktów, a także chwytaczy oraz ramy kabinowej. Jeśli zostanie wykryta jakakolwiek usterka, powinna ona zostać jak najszybciej usunięta, ta aby nie zagrażała bezpieczeństwu operatora i innym pracownikom danej firmy. Ponadto konieczne jest zawsze smarowanie i czyszczenie poszczególnych elementów konstrukcyjnych. W przypadku pozytywnego rezultatu przeglądu konserwator umieszcza stosowny wpis w książce rejestracyjnej, na mocy którego sprzęt zostaje dopuszczony do dalszej eksploatacji.