Clean roomy – wszystko, co musisz wiedzieć o walidacji i kwalifikacji

Clean roomy – wszystko, co musisz wiedzieć o walidacji i kwalifikacji
multitematyczny
Biznes i usługi
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Czyste pomieszczenia są kluczowym elementem każdego zaawansowanego technologicznie zakładu produkcyjnego. To specjalnie zaprojektowane miejsca, które mają zapewnić jakość i niezawodność produktów poprzez zapobieganie zanieczyszczeniom ze źródeł zewnętrznych.

Pomieszczenia czyste są zaprojektowane tak, aby utrzymać niezwykle niski poziom cząstek stałych i zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Clean roomy to kontrolowane środowisko, w którym powietrze jest filtrowane, temperatura jest utrzymywana na stałym poziomie, a wszelkie inne czynniki, które mogą powodować zanieczyszczenie, są kontrolowane tak, aby temu zapobiec.

Na czym polega walidacja pomieszczeń czystych?

Walidacja pomieszczeń czystych to proces zapewniający, że pomieszczenia czyste spełniają swoje wymagania i specyfikacje.

Jeśli chodzi o pomieszczenia czyste wymagania które muszą spełnić to między innymi:

  • Jakość powietrza – w czystym pomieszczeniu nie może być więcej niż 100 cząstek na metr sześcienny powietrza. Cząstki obejmują bakterie, pleśnie i grzyby, a także cząstki pyłu z urządzeń używanych w pomieszczeniu.
  • Temperatura – pomieszczenie czyste powinno być utrzymywane w temperaturze od 16°C do 27°C. Pomaga to utrzymać stabilną jakość powietrza w pomieszczeniu czystym poprzez zapobieganie kondensacji na powierzchniach takich jak szklane ściany lub sprzęt.
  • Wilgotność – poziom wilgotności musi być utrzymywany w granicach 50 procent wilgotności względnej przez cały czas. Wysoki poziom wilgotności może sprzyjać rozwojowi pleśni, a także zwiększać ładunki elektrostatyczne, które mogą uszkodzić sprzęt znajdujący się w pomieszczeniu, jeśli dopuści się do zgromadzenia w nim zbyt dużej ilości ładunków.

 

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wymiana instalacji elektrycznych – kiedy powinniśmy o tym pomyśleć?
Wymiana instalacji elektrycznych – kiedy powinniśmy o tym pomyśleć?
Wymiana instalacji elektrycznej to poważne przedsięwzięcie, które wymaga wiele planowania, przygotowania i bezpieczeństwa. Ważne jest, aby wiedzieć, kiedy jest czas […]
Ostatnie wpisy