Ciekawostki o gnieździe mini jack 3,5 mm

Ciekawostki o gnieździe mini jack 3,5 mm
multitematyczny
Technika i motoryzacja
Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis

Gniazdo minijack 3,5 mm zostało wprowadzone na rynek w 1960 roku. Jako jedno z niewielu, pozostało w niezmienionej formie przez 50 lat. Obecnie w nowoczesnych urządzeniach elektronicznych, takich jak smartfony, coraz rzadziej spotyka się ten standard.  Z kolei w sprzęcie audio-wizualnym (zarówno tym amatorskim, jak i profesjonalnym) gniazdo minijack 3,5 mm jest montowane do dzisiaj. Wynika to m.in. z dużej liczby słuchawek przewodowych dostępnych na rynku, a także użytkowników, którzy nie chcą korzystać z modeli bezprzewodowych.

Co warto wiedzieć o gnieździe minijack 3,5 mm?

Każda wtyczka składa się m.in. z tulei, która pełni rolę uziemienia, a także pierścienia. Prawy kanał jest odpowiedzialny za stereo. Kolejny element to nasadka odpowiedzialna za lewy kanał sterowo. Ponadto wszystkie wtyczki minijack 3,5 mm są wyposażone w pierścień izolujący. Najważniejszą zaletą takiej konstrukcji jest możliwość włożenia wtyku do gniazda w każdej pozycji. W praktyce przekłada się to na wysoki komfort użytkowania. Możliwość bezpiecznego obrotu złącza w gnieździe ogranicza problematyczne plątanie przewodu.  Więcej ciekawostek o złączu można znaleźć na wirearea.com.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy pompa ciepła może działać jak klimatyzacja?
Czy pompa ciepła może działać jak klimatyzacja?
Pompy cieplne są coraz częściej wykorzystywane we wszelkiego rodzaju budynkach. Służą przede wszystkim do ogrzewania budynków, wykorzystując klasyczną zasadę termodynamiki, […]
Ostatnie wpisy