Asfalt – czym jest i do czego się go wykorzystuje

Asfalt – czym jest i do czego się go wykorzystuje
multitematyczny
Rynek budowlany
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Obecnie niemal każdy nasz krok w miejscu publicznym, czy to na wsi czy w mieście, stawiamy na twardych nawierzchniach, które umożliwiają nam swobodne przemieszczanie się. Dzięki nim poruszać mogą się również pojazdy, co znacząco usprawnia wszelki transport. Istnieją różne rodzaje samej nawierzchni, a to która z nich zostanie wykonana zależeć może od wielu czynników. Zdecydowanie najczęściej będziemy jednak mieli do czynienia z nawierzchniami, w których główną rolę odgrywa asfalt. Czym jest ta substancja i jakie jest jej dokładne zastosowanie?

Co warto wiedzieć o asfalcie?

Nie każdy o tym wie, ale asfalt występuje w postaci naturalnej, najczęściej w postaci jezior asfaltowych, piasków bitumicznych będących rodzajem złóż ropy naftowej, czy też skał nazywanych asfaltytami. Podobnie jak ropa naftowa powstał on miliony lat temu w wyniku przeobrażenia szczątków roślinnych oraz szczątków zwierzęcych. Wydobywa się go bezpośrednio z wcześniej wspomnianych źródeł lub otrzymuje jako jedną z frakcji przerobu samej ropy naftowej. Jest niezwykle cennym surowcem z racji na możliwości szerokiego zastosowania. Głównie wykorzystuje się go do budowy dróg, a także terenów takich jak parkingi, place i podjazdy. Oprócz tego jest niezbędny do produkcji papy dachowej, a w budownictwie pełni rolę materiału izolacyjnego jako tzw. lepik asfaltowy. Warto zaznaczyć, że przy budowie dróg stanowi on jedynie składnik mieszanki bitumicznej, gdyż wykorzystywany jest jako lepiszcze, wiążące ze sobą kruszywo. Poza tym nie można mylić go ze smołą, która jest produktem odgazowania węgla lub drewna, a nie wcześniej wspomnianą frakcją ropy naftowej. Dobrze o tym pamiętać, ponieważ zdarza się, że w nazewnictwie pojawiają się różne nieścisłości. Asfalt musi odznaczać się odpowiednimi parametrami, tak aby dobrze sprawdzał się w nawierzchni. W związku z tym często po jego wylaniu poddaje się go specjalistycznym badaniom z użyciem profesjonalnego sprzętu. Jego przykładem są urządzenia dostępne w ofercie firmy https://viateco.eu/pl/sprzedaz/mma/asfalty.htm, zajmującej się szeroko pojętą nawierzchnią.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co to są haluksy i jak je leczyć?
Co to są haluksy i jak je leczyć?
Haluks, zwany również paluchem koślawym jest chorobą zwyrodnieniową stopy. Nieestetycznemu dla oka schorzeniu towarzyszy stan zapalny i dolegliwości bólowe. Najskuteczniejszym […]
Ostatnie wpisy