Aranżacja szkoły od A do Z – jak powinna wyglądać?

Aranżacja szkoły od A do Z – jak powinna wyglądać?
multitematyczny
Człowiek i styl
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W budynkach użyteczności publicznej podobnie jak w domu ważne jest dobre zagospodarowanie przestrzeni. Powinna ona być jak najbardziej użyteczna, a jednocześnie dobrze się prezentować, tak aby przebywanie wewnątrz czterech ścian nie było przytłaczające. Miejscem szczególnie tego wymagającym jest szkoła, która ma być przyjazna dla swoich uczniów, ale również nauczycieli. Właściwie zaaranżowane sale zamiast kojarzyć się z zamkniętymi obszarami będą zachęcać do aktywnego udziału w zajęciach i chodzenia do szkoły, ponieważ zagwarantują optymalne warunki do przyswajania wiedzy. Jak dokładnie urządzić szkolne pomieszczenia?

Szkoła – jak powinna być urządzona?

W prawidłowo zaprojektowanej i urządzonej sali światło powinno padać z lewej strony, ponieważ większość uczniów jest praworęczna. Dlatego też główna tablica i biurko nauczyciela powinno znajdować się po takiej stronie, która zapewni położenie okien po lewej stronie. Oczywiście oświetlenie zapewniają też lampy, ale w miarę możliwości lepiej jest korzystać ze światła naturalnego. Jeżeli chodzi o ławki, to mogą one być ustawione na kilka sposób, w zależności od potrzeb. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak ustawienie w rzędach lub w formie podkowy. Chcąc wprowadzić motyw integracyjny warto łączyć ze sobą pojedyncze ławki, tak aby uczniowie mogli razem wykonywać zadania. Poza tym w sali warto umieścić rośliny doniczkowe, które pomogą w obniżeniu stresu. Różnego rodzaju materiały edukacyjne wieszane na ścianie pomogą natomiast w utrwalaniu zdobytej wiedzy. Na koniec na uwagę zasługują również detale. W szkole przydać się mogą na przykład naklejki na drzwi do oznaczania konkretnych pokoi. Wszystkie te zasady można zastosować nie tylko do samych klas, ale również korytarzy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Monitoring żywności pod kątem zanieczyszczenia metalami
Monitoring żywności pod kątem zanieczyszczenia metalami
Żywność musi być przede wszystkim bezpieczna dla ludzi. Dlatego też na wszystkich producentów narzucane są bardzo wysokie, rygorystyczne normy, które […]
Ostatnie wpisy