Hydrofor jest naczyniem ciśnieniowym, w którym powietrze (lub jakikolwiek inny gaz) w górnej części pojemnika jest pod ciśnieniem wywieranym od dołu przez ciekły ośrodek, najczęściej wodę. Podczas kompresji ciśnienie powietrza jest w równowadze z ciśnieniem na powierzchni wody. Objętość gazu w górnej części zmniejsza się gwałtownie od początku kompresji do końca (prawo Boyle’a-Mariotte’a). Ponieważ gazy, w przeciwieństwie do cieczy, mają wyraźną ściśliwość, sprężony gaz można uznać za magazynowanie energii lub bufor.
W przeciwieństwie do membranowego naczynia ciśnieniowego, w przypadku hydroforów powietrze i medium mają jednak bezpośredni kontakt.
Ponieważ może on występować w hydroforni do utraty powietrza w górnej części kotła, na przykład w wyniku wycieku powietrza lub przez rozpuszczenie w wodzie, straty od czasu do czasu muszą być uzupełnione. Ze względu na niższe koszty utrzymania, hydrofory zostały z rynku częściowo wypchnięte przez membranowe naczynia ciśnieniowe.
Wybierając zestaw i zbiorniki hydroforowe należy wziąć pod uwagę wydajność, ciśnienie wody i dodatkowe przeznaczenie wody (np. fontanna, basenik, podlewanie ogrodu itd.).
Najczęściej kupowanymi są hydrofory z dodatkowymi zbiornikami na wodę do 1000 l pojemności. Pompy fontannowe umożliwiają ustawienie fontanny lub stawu. Z drugiej strony, systemy hydroforowe zapewniają stałe ciśnienie w sieci wodociągowej. Składają się z jednej lub więcej pomp, naczynia ciśnieniowego, przełącznika ciśnieniowego i kilku zaworów. Rośliny hydroforowe są wykorzystywane na wiele sposobów. Służą do nawadniania ogrodu, dostarczając wodę z altanami, domkami i domami jednorodzinnymi.