W dzisiejszych czasach tworzenie różnych dóbr zajmuje znacznie mniej czasu, a to wszystko dzięki nowoczesnym liniom produkcyjnym, które w sposób automatyczny realizują cały proces wytwórczy. Oprócz tego, że znacznie usprawniają one produkcję, to dodatkowo ograniczają liczbę osób potrzebnych do jej przeprowadzenia, a także pozytywnie wpływają na bezpieczeństwo tych, którzy mimo wszystko uczestniczą w jej pracy. Linie produkcyjną definiuje się jako zespół połączonych ze sobą maszyn i urządzeń, zintegrowany z jednostkami sterującymi. Teoria zdaje się być zatem prosta, ale jak praca takiej linii wygląda w praktyce?
Automatyczna linia produkcyjna działa dzięki odpowiedniemu zgraniu dużej liczby urządzeń, które wykonują konkretne zadania. Produkt przechodzi z jednej maszyny do drugiej i w ten sposób realizowane są kolejne etapy wytwórstwa. Do tych maszyn należą różnego rodzaju ładowarki, podajniki, rozdrabniacze, przesiewacze, zbiorniki, a także automaty pakujące. Kolejność ich wymienienia nie jest przypadkowa, gdyż to zazwyczaj tak odbywa się cały ciąg zdarzeń.
Wszystko kontrolowane jest przez skomputeryzowane systemy i użyte w nich oprogramowanie. Aby jednak cała produkcja odbywała się w należyty sposób, wcześniej przedstawione maszyny muszą być cały czas w dobrym stanie technicznym. Dlatego też użytkując linie produkcyjną koniecznie trzeba zapewnić odpowiedni serwis maszyn przemysłowych, dzięki czemu jej pracy nie zaszkodzą żadne usterki, ani awarie.