Obecnie największą popularnością cieszą się wagi elektroniczne. Pozwalają na szybki i dokładny pomiar. Posiadają także przejrzysty wyświetlacz, co sprawia, że odczyt wyniku ważenia nie jest problemem. Urządzenia dzielimy dwie podstawowe kategorie.
Są to urządzenia, do których użycia potrzebny jest nadzór operatora. Ten typ maszyn używany jest przez nas najczęściej. Są to między innymi wagi elektroniczne sklepowe, platformowe znajdujące się na stacjach diagnostycznych, laboratoryjne. Aby mogły być używane przez przedsiębiorców lub lekarzy, muszą przejść proces legalizacji, czyli określenia klasy dokładności. Organem nadzorującym to jest Urząd Miar. Wyróżniamy cztery klasy:
– I (laboratoryjne z najwyższą dokładnością)
– II (laboratoryjne)
– III (powszechnego stosowania)
– IV (mniej dokładne)
Oznacza to, że na przykład w gabinecie pediatrycznym najczęściej znajdować się wagi niemowlęce z legalizacją klasy I, a w sklepie spożywczym będzie to legalizacja klasy III. Dokładność pomiarów, zależnie od klasy, wynosi od zera do kilkunastu gram. Proces sprawdzenia urządzenia jest bardzo ważny, a korzystanie z wag bez certyfikatu jest zabronione.
Tego typu urządzenia nie wymagają operatora w trakcie pomiaru. Wykorzystywane są najczęściej w produkcji przemysłowej i w miejscach, gdzie ciężar trzeba określić szybko. Wyróżnia się takie wagi jak: dla pojedynczych ładunków, porcjujące, przenośnikowe, odważające, do ważenia pojazdów w ruchu. Przykładem takiej maszyny może być waga odmierzająca w trakcie pakowania odpowiednią ilość towaru w kartonie.