Problem z doborem odpowiedniego obuwia, częste bóle i nieestetyczny wygląd to główne problemy osób borykających się z haluksami. Jakie są przyczyny ich powstania oraz możliwości leczenia lub całkowitego pozbycia się deformacji? Czy w zaawansowanych formach występują dodatkowe zwyrodnienia? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Paluch koślawy, który potocznie zwany jest haluksem (łac. Hallux valgus) to coraz częstsze schorzenie, które dotyka osoby w coraz młodszym wieku. Jest to spowodowane postępem cywilizacji i zaniedbaniami podczas codziennego funkcjonowania. Złożona deformacja przodostopia może być oczywiście uwarunkowana genetycznie, jednakże bardzo często jest również efektem noszenia niewłaściwego obuwia. Jest to także konsekwencja chodzenia na wysokim obcasie. Panie, które często chodzą w butach na szpilce lub koturnie powinny rozważyć działanie głównie profilaktyczne a w przypadku pojawienia się pierwszych widocznych oznak również lecznicze haluksów. Zmiany anatomiczne są widoczne od razu, dzięki czemu nie ma mowy o pomyłce. Schorzenie mimo, że w większości przypadków występuje u kobiet, jest również doskonale znane wśród panów. Należy także wspomnieć o destabilizacji stopy i przeniesieniu ciężaru na inne partie co wiąże się z dalszymi zwyrodnieniami.
Najkorzystniejsza pod względem leczniczym sytuacja to ta, w której problem dopiero powstaje. Wówczas możliwa jest korekcja haluksów np. przy pomocy separatorów, wkładek do butów czy ortez korekcyjnych oś palucha. Dopasowane przez specjalistę rozwiązanie pomoże skorygować ustawienia palucha oraz zapobiegnie powstawaniu kolejnych zmian. W specjalistycznych sklepach zamówić możesz osłonki i plastry, które zabezpieczą stopę przed otwarciami i ewentualnymi ranami. Wkładki do butów oraz ortezy pozwolą spowolnić rozwój deformacji i zadbać o późniejszy aspekt estetyczny. Bardzo często jako uzupełnienie leczenia haluksów zalecane są specjalne ćwiczenia, terapia lekami i zabiegi fizjoterapeutyczne. Nie bez znaczenia jest również aktywność fizyczna i dbałość o wybór odpowiednich, najlepiej specjalistycznych butów.
W zaawansowanych zmianach przodostopia z koślawieniem palucha niezbędna jest chirurgia stopy. Ogromny ból czy problem z poruszaniem się to sytuację w, których warto pomyśleć o usunięciu haluksa. Rozwój medycyny i chirurgii pozwala pacjentowi już na drugi dzień po operacji swobodnie funkcjonować. Wśród najczęściej stosowanych metod jest przecięcie kości śródstopia a następnie zmianie jej ustawienia przy pomocy implantów lub śrub. Osoby z bardzo dużą deformacją mogą liczyć na operację haluksa polegającą na usztywnieniu stawu klinowato-śródstopnego lub usztywnienie stawu MTP I.
Oprócz oczywistych aspektów estetycznych, które są zauważalne od razu, należy wspomnieć o poprawie jakości życia. Brak ciągłego bólu, możliwość założenia odkrytych butów czy powrotu do sportu, to tylko część z korzyści jakie dostrzeżesz. Co więcej, haluks to nie tylko problem jednej części stopy. W większości przypadków wraz z paluchem koślawym występuje płaskostopie poprzeczne, które również jest skutkiem noszenia butów na wysokich obcasach i może być przyczyną dużego bólu i dyskomfortu. Objawami płaskostopia poprzecznego będą liczne odciski na wysokości II i III głowy kości śródstopia, stany zapalne czy częsty, nawracający ból. Nie leczenie haluksów to nie tylko pogłębianie tego schorzenia ale również obciążenie dla innych partii stopy.
Jak już wspomnieliśmy haluksy mogą być następstwem odziedziczonych predyspozycji lub być wynikiem zaniedbań, urazów i błędnych decyzji. Jeśli paluch koślawy jest wynikiem uwarunkowań genetycznych niestety niewiele możesz zrobić. W większości przypadków prędzej czy później choroba zwyrodnieniowa daje o sobie znać. Oczywiście jeśli masz wiedzę o schorzeniu możesz zawczasu skorzystać z usług ortopedy i dobrać odpowiednią metodę zapobiegawczą. Jeśli jednak w Twojej rodzinie nie występują haluksy, to istnieje duże prawdopodobieństwo by móc zapobiec ich powstaniu.
Zanim pojawią się widoczne zwyrodnienia lub odczujesz pierwsze dolegliwości bólowe zadbaj o dobór odpowiednich butów zapewniających swobodę w chodzeniu, czyli buty które nie uciskają, obcierają lub utrzymują stopę w nienaturalnym położeniu. W momencie pojawienia się pierwszych objawów należy koniecznie zrezygnować z butów na obcasie powyżej 4 cm oraz ze zwężonym noskiem. Dobrym pomysłem jest również zgłoszenie się po wyrób indywidualnych wkładek ortopedycznych. Miejscem, do którego warto się udać jest CM Medicum. Grupa doświadczonych ortopedów i chirurgów pomoże w doborze odpowiedniego leczenia haluksów lub ich usunięcia. Rzetelny wywiad, liczne badania i konsultacje pozwolą Ci czuć się zaopiekowanym pacjentem i skutecznie uporać się z problemem haluksów.