Rozliczanie się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych jest jednym z najważniejszych obowiązków, jakie ciążą na każdym przedsiębiorcy, bez względu na to, jaką formę prawną działalności prowadzi. Co więcej, składki ZUS powinny być odprowadzane za przedsiębiorcę, ale również za wszystkich pracowników, którzy są w ramach działalności zatrudniani. Jakie składki i w jakiej wysokości przedsiębiorca musi regulować? Jak wygląda kwestia terminów płatności?
Każdy z przedsiębiorców, który ma obowiązek rozliczania się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, stoi przed wymogiem uiszczania składek na obligatoryjne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe, oraz zdrowotne. Co więcej, w ramach dodatkowego ubezpieczenia, przedsiębiorca może dobrowolnie zdecydować się na uiszczanie składek na ubezpieczenie chorobowe. W ramach prowadzenia działalności gospodarczej, wielu przedsiębiorców stoi jeszcze przed wymogiem opłacenia składki na Fundusz Pracy. Jednak nie wszyscy przedsiębiorcy mają obowiązek rozliczania tej składki. O to, czy my jako przedsiębiorcy musimy rozliczać się w również w ramach składek na fundusz pracy, warto upewnić się w biurze rachunkowym http://www.biuro-libro.pl.
W zależności od tego, czy nasza działalność jest nowa, czy jesteśmy już od kilku lat na rynku, wartość składek ZUS będzie inna. W przypadku doświadczonego przedsiębiorcy, wartość składek to 1380,18 PLN lub 1457,49 PLN, jeśli decydujemy się na dobrowolną składkę chorobową. W przypadku nowej firmy jednak, Składka do zapłaty bez ubezpieczenia chorobowego wynosi 627,01 PLN lub 647,59, gdy składka chorobowa jest przez nas regulowana.
Warto przy tym pamiętać, że dla nowych przedsiębiorców przygotowany jest cały szereg ułatwień i zniżek, który ma pozwolić na łatwiejszy start naszego biznesu. O jakie dokładnie programy chodzi? Ulga na Start, która trwa 6 miesięcy, po niej natomiast przedsiębiorcy mają prawo do skorzystania z preferencyjnych opłat do ZUS.