Kiedy odszkodowanie, a kiedy zadośćuczynienie?

Kiedy odszkodowanie, a kiedy zadośćuczynienie?
multitematyczny
Biznes i usługi
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W opinii wielu osób odszkodowanie oraz zadośćuczynienie to jedno i to samo. Nie jest to jednak do końca prawda. Odszkodowanie ( zobacz: odszkodowania Adwokaci Wrocław ) ma na celu zrekompensować poszkodowanemu szkodę majątkową, natomiast zadośćuczynienie szkodę niemajątkową. Jak widać są to dwie zupełnie różne sprawy, więc warto zdawać sobie sprawę z tego w przypadku, gdy chce się zwrócić do Sądu z wnioskiem o przyznanie odszkodowania. Szkoda majątkowa następuje wtedy, gdy pokrzywdzony ma np. uszkodzony samochód, zalane mieszkanie, czy też okradziono go w jego własnym domu. Wtedy można ubiegać się o pokaźne odszkodowanie przed Sądem, oczywiście jeśli sprawca przestępstwa został schwytany i została mu udowodniona wina. Wysokość odszkodowania jest jednak trudna do oszacowania, zależne jest to głównie od poniesionych strat.

O zadośćuczynienie przed Sądem można ubiegać się przede wszystkim wtedy, gdy poniosło się stratę niemajątkową. Jest ona jednak jeszcze trudniejsza do oszacowania, ponieważ chodzi w tym przypadku głównie o ból, a więc o emocje. Może to być spowodowane np. traumą po stracie bliskiej osoby, gdy bliski trafił do szpitala psychiatrycznego. Wtedy o zadośćuczynienie można ubiegać się od sprawcy wypadku, w którym zginęła bliska osoba. Istnieją ku temu uzasadnione przesłanki, zwykle takie sprawy toczą się dla wnioskodawców pozytywnie, więc warto na pewno o tym pomyśleć. Jak widać obie rzeczy bardzo się od siebie różnią, jednak mają one na celu jedno – naprawienie szkody wyrządzonej danej osobie, czy to majątkowej, czy też niemajątkowej.

Na przykład, na stronie internetowej: http://kancelaria-babiak.pl/ znajdziesz bardzo dobrych prawników specjalizujących się w odszkodowaniach i nie tylko.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Niewielkie ozdoby, które odmienią wnętrze
Niewielkie ozdoby, które odmienią wnętrze
Bez ciekawych dekoracji wnętrza naszych domów i mieszkań wydawałyby się chodne oraz wyjątkowo bezosobowe. Nawet pomieszczenia zaaranżowane w stylu skandynawskim […]
Ostatnie wpisy