Kiedy odszkodowanie, a kiedy zadośćuczynienie?

Kiedy odszkodowanie, a kiedy zadośćuczynienie?
multitematyczny
Biznes i usługi
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W opinii wielu osób odszkodowanie oraz zadośćuczynienie to jedno i to samo. Nie jest to jednak do końca prawda. Odszkodowanie ( zobacz: odszkodowania Adwokaci Wrocław ) ma na celu zrekompensować poszkodowanemu szkodę majątkową, natomiast zadośćuczynienie szkodę niemajątkową. Jak widać są to dwie zupełnie różne sprawy, więc warto zdawać sobie sprawę z tego w przypadku, gdy chce się zwrócić do Sądu z wnioskiem o przyznanie odszkodowania. Szkoda majątkowa następuje wtedy, gdy pokrzywdzony ma np. uszkodzony samochód, zalane mieszkanie, czy też okradziono go w jego własnym domu. Wtedy można ubiegać się o pokaźne odszkodowanie przed Sądem, oczywiście jeśli sprawca przestępstwa został schwytany i została mu udowodniona wina. Wysokość odszkodowania jest jednak trudna do oszacowania, zależne jest to głównie od poniesionych strat.

O zadośćuczynienie przed Sądem można ubiegać się przede wszystkim wtedy, gdy poniosło się stratę niemajątkową. Jest ona jednak jeszcze trudniejsza do oszacowania, ponieważ chodzi w tym przypadku głównie o ból, a więc o emocje. Może to być spowodowane np. traumą po stracie bliskiej osoby, gdy bliski trafił do szpitala psychiatrycznego. Wtedy o zadośćuczynienie można ubiegać się od sprawcy wypadku, w którym zginęła bliska osoba. Istnieją ku temu uzasadnione przesłanki, zwykle takie sprawy toczą się dla wnioskodawców pozytywnie, więc warto na pewno o tym pomyśleć. Jak widać obie rzeczy bardzo się od siebie różnią, jednak mają one na celu jedno – naprawienie szkody wyrządzonej danej osobie, czy to majątkowej, czy też niemajątkowej.

Na przykład, na stronie internetowej: http://kancelaria-babiak.pl/ znajdziesz bardzo dobrych prawników specjalizujących się w odszkodowaniach i nie tylko.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Urządzenia poprawiające bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego
Urządzenia poprawiające bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego
Za bezpieczeństwo na drodze odpowiadają wszyscy uczestnicy ruchu drogowego, ale odpowiednio dobrana mała infrastruktura potrafi zrobić kolosalną różnicę. Urządzenia takie […]
Ostatnie wpisy