Decyzja o ogłoszeniu upadłości firmy nie należy do łatwych, zdarzają się jednak sytuacje, gdy jest to nieuniknione. Zgodnie z literą prawa, wniosek o ogłoszenie upadłości powinien być zgłoszony w ciągu 30 dni od momentu powstania stanu niewypłacalności.
Ogłoszenie upadłości spółki lub jednoosobowej firmy w wielu przypadkach stanowi przysłowiowe koło ratunkowe. Co więcej, w przypadku spółek wniosek o upadłość może złożyć każdy, kto posiada prawo do prowadzenia i reprezentowania jej praw – samodzielnie lub wspólnie z innymi osobami. W praktyce oznacza to, że każdy członek zarządu ma prawo podjąć działania zmierzające do rozwiązania jednostki, bez względu na opinie pozostałych osób wchodzących w skład zarządu.
Jak wynika z prawa upadłościowego, warunkiem umożliwiającym ogłoszenie upadłości firmy jest utrata zdolności do wykonywania czynności finansowych, czyli niewypłacalność. Należy jednak podkreślić, że dłużnik powinien posiadać co najmniej dwóch wierzycieli i nie mogą to być problemy przejściowe, wynikające z braku uregulowania należności przez innych kontrahentów. Konieczne jest również posiadanie majątku, który pozwoli opłacić koszty postępowania sądowego oraz częściowo spłacić wierzycieli. Poszukując rzetelnych informacji w przedmiotowej kwestii, warto odwiedzić witrynę https://wyzerujdlugi.pl/upadlosc-przedsiebiorcy/.