Jaki jest udział łożysk w ogólnym koszcie maszyn?

Jaki jest udział łożysk w ogólnym koszcie maszyn?
multitematyczny
Biznes i usługi
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Maszyny i urządzenia w wielu wypadkach stanowią podstawowy koszt wyposażenia zakładu pracy. Ważną częścią wielu z nich jest łożysko. Jego awaria często prowadzi do zaburzenia ciągłości procesów produkcyjnych. Łożyska są jednak produkowane na masową skalę przez wyspecjalizowane podmioty, ich odpowiednio wczesna wymiana nie powinna więc sprawiać problemów.

Łożyska – co warto o nich wiedzieć?

Łożysko jest częścią maszyn, służącą do podparcia innych elementów urządzenia w taki sposób, by możliwy był ich względny obrót. Wyróżnić możemy kilka podstawowych rodzajów łożysk (na przykład łożyska kulkowe, łożyska stożkowe czy łożyska baryłkowe), lecz ich podstawowe zadanie jest za każdym razem identyczne. Prawidłowa praca łożysk zapewnia bezawaryjne użytkowanie wielu maszyn. Ich masowa produkcja sprawia przy tym, że są elementem stosunkowo tanim i łatwym do ewentualnej wymiany. Jednocześnie awaria tego niedrogiego elementu może być przyczyną wielogodzinnych przestojów linii produkcyjnych i wysokich strat. Dlatego też warto postawić na łożyska o odpowiedniej jakości, wytwarzane przez sprawdzonych producentów. Pozwoli to na eliminację opisanego wcześniej ryzyka i w dłuższej perspektywie czasowej da znaczące korzyści ekonomiczne. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Postępowanie dyscyplinarne w pracy – gdzie szukać pomocy?
Postępowanie dyscyplinarne w pracy – gdzie szukać pomocy?
Problemy z pracodawcą mogą dotknąć absolutnie każdego, niezależnie czy faktycznie zawinił, czy też po prostu podpadł szefowi. Dlatego też warto […]
Ostatnie wpisy