Jak zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza w pomieszczeniach?

Jak zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza w pomieszczeniach?
multitematyczny
Dom i otoczenie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wielu ludzi narzeka na to, że w swoich domach i mieszkaniach nie czują się najlepiej. Często jest to spowodowane rzeczą prozaiczną – mianowicie zbyt słabą wymianą powietrza w pomieszczeniach. Jeżeli wewnątrz nie mamy odpowiedniej dawki tlenu, szybko zaczniemy czuć się ospali i ociężali. Wykonanie prostych czynności będzie wydawało się niesamowicie trudnym zadaniem. Dlatego też powinniśmy przede wszystkim zadbać o to, by wymiana powietrza w budynku była odpowiednia. Sprawdzamy jak można osiągnąć ten cel.

Wentylacja mechaniczna

Aby wymusić odpowiednią wymianę powietrza w pomieszczeniach, stosowana jest wentylacja. Dziś jednak najczęściej montuje się ją jedynie w kuchniach i łazienkach. Nie znaczy to oczywiście, że nie może ona dobrze usuwać zużytego powietrza z całego domu bądź mieszkania. Czasami jednak trzeba wspomóc ją mechanicznie. Można to osiągnąć na dwa sposoby – montując wentylator wyciągowy tuż przy kratce wentylacyjnej, albo zakładając wyciąg na strychu lub dachu budynku.

Wentylacja z rekuperacją

Jednak intensywna wymiana powietrza może być problematyczna zimą. Uciekające powietrze będzie zabierać ze sobą energię cieplną, co spowoduje wzrost opłat za ogrzewanie. Na szczęście można wyposażyć się w instalację wentylacji z rekuperacją. Aby system ten działa prawidłowo, w pomieszczeniach muszą być umieszczone zarówno kratki nawiewne jak i wywiewne. Do każdej powinien prowadzić kanał wentylacyjny izolowany, ponieważ tylko tak można wyeliminować niemal wszystkie straty ciepła.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego warto współpracować z profesjonalną ekipą remontową?
Dlaczego warto współpracować z profesjonalną ekipą remontową?
Czy wiesz, że na dobrą ekipę remontową trzeba czekać długie miesiące? Warto jednak ten czas poświęcić, aby remont został wykonany […]
Ostatnie wpisy