Jak wybrać odpowiedni zbiornik na ścieki?

Jak wybrać odpowiedni zbiornik na ścieki?
multitematyczny
Dom i otoczenie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pojemność i ilość komór

W miejscach, w których nie ma kanalizacji, ścieki wytwarzane w gospodarstwach domowych mogą być odprowadzane do szamba. Jest to szczelny zbiornik na nieczystości stałe. Po jego zapełnieniu, właściciel wzywa wóz asenizacyjny, który wypompowuje i wywozi nagromadzone ścieki. W szambach jednokomorowych poziom zapełnienia weryfikować można za pomocą specjalnej studzienki rewizyjnej. Żeby zbiornik nie zapełniał się zbyt szybko, należy dobrać jego rozmiar do liczby mieszkańców.

Szacuje się, że jedna osoba przez cały dzień zużywa przeciętnie pomiędzy 150-200 litrów wody. Jeśli dom zamieszkują cztery osoby, potrzebują czternastu dni na zapełnienie zbiornika o pojemności 8,5 m3. Osoby zamieszkujące na suchych terenach mogą zdecydować się na zakup szamba dwukomorowego, w którym ścieki płynne są oddzielane od stałych, wstępnie oczyszczane, a następnie systemem drenów przesłane do gruntu lub rowu melioracyjnego. Dzięki temu, że część wody jest odzyskiwana, szambo wolniej się zapełnia i rzadziej trzeba ponosić koszty jego opróżniania.

Zbiornik betonowy czy plastikowy?

Wybierając zbiornik na ścieki, warto również zwrócić uwagę na materiał, z którego będzie wykonany. W sprzedaży np. na https://centrum-sciekow.pl znaleźć można szamba betonowe lub plastikowe. Zarówno jeden, jak i drugi materiał ma swoje zalety oraz wady. Produkty wykonane z betonu są stosunkowo tanie i bardzo trwałe. Duży ciężar takich zbiorników sprawia, że mogą być montowane na podmokłych terenach.

Lekkie zbiorniki plastikowe w takich miejscach się nie sprawdzają, ponieważ mogą być wypychane na powierzchnię przez wysokie wody gruntowe. Z drugiej strony ich lekkość i kompaktowe rozmiary znacząco ułatwiają transport oraz montaż. Zbiorniki plastikowe, kiedy przestaną już pełnić funkcję szamba, można z powodzeniem wykorzystać do gromadzenia deszczówki wykorzystywanej do podlewania ogrodu. W razie potrzeby zdecydowanie łatwiej je wykopać niż zbiorniki betonowe.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Proste sposoby na ochronę elektroniki
Proste sposoby na ochronę elektroniki
W dzisiejszych czasach niemal każdy z nas posługuje się co najmniej kilkoma urządzeniami elektrycznymi. Nie ma w tym nic dziwnego, […]
Ostatnie wpisy