Druk przestrzenny może być świetną, kreatywną rozrywką. Jednak stanowi również nieocenioną pomoc i środek do realizacji projektów w wielu dziedzinach, między innymi elektronice, protetyce, architekturze czy sztuce. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze profesjonalnej drukarki 3D i jakie marki są godne polecenia dla wymagających użytkowników.
Tworzenie zaawansowanych technicznie, precyzyjnych projektów lub elementów użytkowych (na przykład części do protez dentystycznych) w technologii druku 3D wymaga zastosowania sprzętu najwyższej klasy, dlatego w takim przypadku powinieneś wybrać drukarkę profesjonalną. Natomiast jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z drukiem przestrzennym lub traktujesz go bardziej jako rozrywkę, bardziej opłacalnym rozwiązaniem może być solidnie wykonana drukarka hobbystyczna sprawdzonej firmy.
Drukarka 3D do użytku profesjonalnego powinna być przede wszystkim wykonana starannie i przy użyciu wysokiej klasy materiałów – tylko wówczas będzie wystarczająco trwała i precyzyjna, by sprostać wymaganiom użytkownika oraz wytrzymać intensywną eksploatację. Równie istotna jest dostępność dobrej jakości materiału roboczego (żywic, filamentu), z czym jednak zazwyczaj nie ma problemu, jeżeli wybierasz drukarkę sprawdzonej firmy. Warto też pamiętać, że profesjonalne drukarki 3D nie należą niestety do najtańszych – nawet w przypadku niewielkiego pola roboczego cena wynosi zazwyczaj co najmniej kilkanaście tysięcy złotych.
Przy wybieraniu profesjonalnej drukarki 3D warto szczególnie starannie przyjrzeć się dostępnym opcjom i możliwościom, jakie daje takie urządzenie, pozwala to zdecydować się na model, który będzie idealnie dopasowany do Twoich potrzeb.
Drukarki 3D mogą wykorzystywać różne technologie tworzenia modeli i pracować przy użyciu różnych materiałów. Do najpopularniejszych rodzajów drukarek 3D należą między innymi:
Drukarki 3D różnią się między sobą precyzją i szybkością drukowania, a także możliwą grubością warstw. Warto zwrócić na to uwagę, dobierając urządzenie do konkretnych zastosowań (na przykład drukarka przeznaczona do tworzenia modeli w firmie zajmującej się designem powinna być przede wszystkim wydajna, natomiast w przypadku tworzenia bardzo skomplikowanych i precyzyjnych elementów ważniejsza będzie dokładność sprzętu).
Rozmiar obszaru roboczego warunkuje maksymalną wielkość modeli, jakie będzie można drukować przy pomocy danego urządzenia. Optymalnym rozwiązaniem jest wybór drukarki o obszarze nieco większym, niż maksymalne planowane wymiary tworzonych elementów; zbyt duże pole robocze będzie zbędne i może utrudniać pracę, natomiast zbyt małe – uniemożliwić wydrukowanie niektórych modeli.
Przydatnymi opcjami są między innymi podgrzewany obszar roboczy (komora i/lub stół), obecność ekranu, współpraca z programami do projektowania modeli 3D czy możliwość drukowania z dwóch materiałów jednocześnie (na przykład w celu stworzenia rozpuszczalnych w wodzie podpór przy druku w technologii FDM).
Jednym z najlepszych sposobów na uniknięcie zakupowej wpadki jest wybieranie produktów uznanych, sprawdzonych marek. Dodatkową zaletą takiej strategii jest zapewnienie sobie łatwego dostępu do akcesoriów i wsparcia technicznego, co bywa problematyczne w przypadku mniej popularnych producentów.
Marka Creality oferuje szeroki wybór wysokiej klasy drukarek 3D, od modeli hobbystycznych po profesjonalne. Dostępne są urządzenia drukujące w technologii FDM oraz drukarki wykorzystujące jako surowiec żywicę światłoutwardzalną. Drukarki 3D Creality to znakomity wybór zarówno dla osób rozpoczynających swoją przygodę z drukiem przestrzennym, jak i dla użytkowników, którzy potrzebują bardziej zaawansowanych rozwiązań.
Zortrax to polska firma specjalizująca się w produkcji profesjonalnych urządzeń i akcesoriów związanych z drukiem przestrzennym. Drukarki 3D Zortrax zostały zaprojektowane do tworzenia precyzyjnych i wytrzymałych elementów, dzięki czemu znakomicie sprawdzą się w wymagających zastosowaniach, takich jak protetyka czy robotyka.
Drukarki 3D to nie tylko interesujące hobby, ale również sprzęt przydatny w wielu dziedzinach pracy zawodowej. Sprawdź, jak wybrać profesjonalną drukarkę 3D.