W ostatnich czasach obserwujemy wzrost występowania zaburzeń psychicznych zarówno wśród dorosłych, jak również wśród dzieci. Wpływa na to tempo życia, ciągłe zmiany, rosnące wymagania ze strony środowiska, niepewna sytuacja na świecie, ale także niepewność występująca w najbliższym otoczeniu, jakim jest rodzina.
Coraz częściej mamy bowiem do czynienia z separacją między rodzicami, rozwodami i podziałem opieki. To wszystko dotyka dzieci i wpływa na ich stan emocjonalny i poczucie bezpieczeństwa – a brak odpowiednich podstaw na tych płaszczyznach może skutkować wystąpieniem właśnie zaburzeń psychicznych.
Gdy obserwujemy występowanie niepokojących nas sygnałów ze strony dziecka warto zastanowić się nad pomocą specjalisty. Psychiatra dziecięcy zajmuje się zarówno diagnozą, jak i leczeniem wszelkich zaburzeń psychicznych. Leczenie nerwicy, ADHD, depresji, lęków czy zaburzeń zachowania – zakres pomocy jest niesamowicie szeroki i dotyczy zarówno dziecka, jak i jego rodziny.
Pierwszym krokiem jest postawienie diagnozy, na podstawie której następnie psychiatra dziecięcy ustala plan leczenia, biorąc pod uwagę wszystkie zebrane informacje, skuteczność oraz bezpieczeństwo dziecka. Ponadto pomaga rodzicom, pokazując im jak odpowiednio wspierać dziecko w walce z chorobą oraz jak radzić sobie w trudnych sytuacjach.
Jeśli więc widzimy, że dziecko zachowuje się inaczej, niż do tej pory, a zachowania te nasilają się z tygodnia na tydzień – często warto poszukać pomocy i skonsultować problem. Może okazać się, że to zwykły okres przejściowy podczas dorastania – ale często wczesna diagnoza jest w stanie znacznie zwiększyć szanse na szybsze i efektywniejsze wyjście z choroby.