Windykacja, najprościej ujmując, jest to odzyskanie pewnych wartości materialnych, zazwyczaj należnych pieniędzy. Bardzo często mylona jest z egzekucją komorniczą, mimo że cel jest ten sam, to bazują na różnych prawach i zasadach. Jest ona także rodzajem pośredniczenia w sporze między osobą zadłużoną, nazywaną dłużnikiem, a inną osobą, bądź instytucją, która chce odzyskać swoje należności.
Osoba, bądź firma pragnąca odzyskać należny dług zatrudnia zazwyczaj firmę zajmującą się windykacją należności. Ta natomiast spłaca daną osobę lub firmę, przy czym odkupuje zobowiązanie finansowe dłużnika i sama egzekwuje odzyskanie swojej należności.
Podzielić windykację można na dwa sposoby. Pierwsza zwie się polubowną. Opiera się ona na wysyłaniu przypomnień (tzw. monitów) o dokonaniu jak najszybszej spłaty zadłużenia w wyznaczonym terminie. W przypadku braku spłaty jednym z często stosowanych narzędzi jest przekazanie informacji o dłużniku do Biura Informacji Gospodarczej. Jest to najłagodniejsza z form odzyskania należności. Warto z niej skorzystać, gdyż przy braku reakcji kwestia odzyskania długu może zostać przeniesiona do sądu.
Brak chęci do spłaty powoduje, że mamy do czynienia z windykacją sądową. Polega ona na uzyskaniu sądowego wyroku lub nakazu zapłaty zadłużenia, który może być dodatkowo uzupełniony o możliwość podjęcia działań, jak przy egzekucji komorniczej. Porad w tym zakresie udziela m.in. https://rpms.pl/. Zadłużenie nie jest niczym przyjemnym, a może się przydarzyć każdemu z nas. Warto więc pamiętać, że lepiej podejść do tego polubownie i nie uciekać od problemów.