Praca na dużej wysokości jest zaliczana do kategorii prac niebezpiecznych. Ze względu na to, każdy pracodawca zobowiązany jest przestrzegać wysokich standardów bezpieczeństwa i zapewnić stosowne przeszkolenie oraz sprzęt. Ze strony pracownika, przed podjęciem takiej pracy, oprócz wyższych stawek, trzeba zwrócić też uwagę na potencjalne niebezpieczeństwo i stan zdrowia.
Każdy pracownik budowlany, który ma pracować na wysokości, musi przed rozpoczęciem pracy zostać skierowany na badania wstępne, które potwierdzą brak przeciwwskazań do wykonywania tego rodzaju czynności. Jeśli mamy do czynienia z wysokością powyżej 3 m, oprócz badań ogólnych konieczna może być też wizyta u okulisty lub otolaryngologa. Zaświadczenie o zdolności do pracy na wysokości jest wydawane na okres 1-3 lat. Badania te muszą być więc okresowo powtarzane. To pracodawca odpowiada za skierowania nowozatrudnionego pracownika do lekarza, podobnie jak za obowiązkowe przeszkolenie w zakresie BHP.
Zainstalowanie przy powstającym budynku windy budowlanej znacznie ułatwia pracę. Dostanie się na wyższe piętra nie będzie bowiem wymagać przejścia setek schodów, pracownicy nie będą więc przystępować do najbardziej niebezpiecznych czynności zmęczeni. Praca będzie też przebiegać zwyczajnie szybciej. Na stronach taki jak https://corleonis.pl/windy-budowlane/ możemy zapoznać się z ofertą wynajmu i szczegółowym zastosowaniem tego rodzaju urządzeń. Pracodawca powinien też zapewniać wszystkie możliwe środki ochrony, zarówno tej zewnętrznej jak barierki lub siatki ochronne, jak i osobistej.
Oprócz wymaganych kasków powinniśmy zainwestować w uprzęże i rozpięcie lin asekuracyjnych, do których będą mogli przypiąć się pracownicy. Ważne jest też stosowanie profesjonalnych pomostów i podestów roboczych, pod żadnym pozorem nie należy budować ich samodzielnie z tego, co akurat jest pod ręką. Taka oszczędność może skończyć się tragedią.