Alternator samochodowy – co to jest i jak działa?

Alternator samochodowy – co to jest i jak działa?
multitematyczny
Technika i motoryzacja
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Co to jest?

Alternator to generator elektryczny, który ładuje akumulator pojazdu. Jest on używany w połączeniu z rozrusznikiem do uruchomienia silnika samochodu. Alternator wytwarza prąd zmienny (AC), natomiast akumulator wykorzystuje prąd stały (DC). Współpracują one ze sobą, aby zapewnić zasilanie układu elektrycznego samochodu.

Jak działa?

Alternator jest w zasadzie małym silnikiem elektrycznym, który wykorzystuje magnesy stałe zamiast cewek do wytwarzania energii elektrycznej. Kiedy przekręcasz kluczyk w samochodzie, ten mały generator prądu zmiennego zaczyna obracać się z dużą prędkością wewnątrz bloku silnika. Gdy magnesy wirują obok nieruchomych cewek miedzianych, powstaje pole elektromagnetyczne, które wytwarza energię elektryczną, która ładuje akumulator samochodowy i zasila inne części układu elektrycznego pojazdu.

Typowy samochód zawiera dwa rodzaje systemów ładowania:

Ładowarka akumulatora – System ten wykorzystuje alternator do ładowania akumulatora przy prędkościach jałowych lub podczas postoju na światłach lub znakach stopu. Ładowarka ładuje akumulator tylko wtedy, gdy jego poziom naładowania spadnie poniżej wartości progowej ustalonej przez producenta pojazdu.

Regulator prądu stałego (CCR) – układ ten zawiera regulator napięcia, który reguluje napięcie wyjściowe, a jego prędkość zmienia się w zależności od obrotów silnika.

Jeśli poszukujesz takiej części do swojego pojazdu, to sprawdź stronę: https://www.shop.bendiks.pl/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego warto rozważyć zakup porządnej deski do krojenia?
Dlaczego warto rozważyć zakup porządnej deski do krojenia?
Deska do krojenia to drewniany przedmiot, który najczęściej używany jest w kuchni. Służy do krojenia surowego mięsa i warzyw, ale […]
Ostatnie wpisy