Położenie podłogi może być zadaniem prostym albo bardzo skomplikowanym. Wszystko zależy od podłoża, na którym kładziemy dany rodzaj podłogi drewnianej. Jeżeli podłoże jest gładkie i równe, z klejeniem parkietu nie będzie problemu. Jeszcze inaczej wygląda układanie podłogi na tarasie. Tutaj niezbędne są legary kompozytowe, na których układana jest podłoga. Aby prace wykończeniowe przebiegały szybko i sprawnie, warto stosować się do poniższych wskazówek.
Podłoga drewniana, w tym także parkiet drewniany, zwykle klejone są do podłoża. Ponieważ taka podłoga podczas styczności z wilgocią z powietrza ciągle pracuje, również zastosowany klej powinien być elastyczny. Podłoże przygotowane pod parkiet musi być więc idealnie równe. Każda taka nierówność spowoduje nieprawidłową pracę podłogi. Najlepiej sprawdzi się wylewka samopoziomująca, która dzięki szybkiemu wysychaniu pozwoli na krótką przerwę technologiczną. Istniejącą warstwę można także szlifować, aby ją wyrównać. Jeżeli parkiet ma być klejony na istniejącą posadzkę, najczęściej stosuje się płyty OSB kładzione na obecną warstwę. W każdym z przypadków przed przystąpieniem do klejenia podłogi drewnianej podłoże (płytę OSB lub wylewkę) należy zagruntować. Następnie można przystąpić do klejenia podłogi drewnianej. Smaruje się klejem całą powierzchnię desek lub klepek i przykleja je w prawidłowej lokalizacji. Wszelkie docinki desek dobrze jest układać przy ścianach, gdzie zostaną ukryte przez listwy podłogowe.
Inaczej wygląda sposób układania podłogi kompozytowej na tarasie. Tutaj także wymagane jest idealnie równe podłoże z ukształtowanym spadkiem. Na takie podłoże układane są legary kompozytowe. Prostopadle do legarów kładzione są deski. Są one mocowane do legarów za pomocą specjalnych, systemowych klipsów, które wyglądają inaczej u każdego producenta. Deski kompozytowe składają się z drewna oraz PCV, które zapewnia podłodze większą trwałość i odporność na warunki panujące na tarasie. Deski kompozytowe są idealnie równe i nie mają defektów, które cechują stuprocentowe drewno. Montowane są za pomocą wkrętów, które jednak dzięki specjalnemu systemowi pozostają niewidoczne. Deski kompozytowe są puste w środku, dlatego niezbędnym elementem są zewnętrzne maskownice, układane od czoła podłogi. Dzięki minimalnym przerwom między poszczególnymi deskami woda z tarasu może swobodnie spływać aż do podłoża. Taką podłogę wystarczy regularnie czyścić, aby pozostała w dobrym stanie na długie lata.