Czy zastanawialiśmy się kiedyś w jaki sposób powstają drewniane ozdoby? Dziś nie robi się już ich ręcznie, wszystko odbywa się w stu procentach maszynowo. To właśnie dlatego ozdoby mogą być tak bardzo skomplikowane, a jednocześnie powtarzać się w tysiącach egzemplarzy. Sprawdzamy jakich maszyn używają przedsiębiorstwa, które zajmują się produkowaniem tytułowych ozdób. Dowiemy się też bez jakich specyfików nie mogłyby one powstawać.
Urządzenie zwane ploterem może nam mówić niewiele, albo zupełnie nic. Nie istnieją bowiem na rynku wersje tych urządzeń, które byłyby przeznaczone do użytku domowego. To właśnie dzięki nim mogą powstawać tak precyzyjne wzory i grafiki na drewnianych powierzchniach. Cały projekt wykonywany jest na komputerze, a następnie przesyłany do maszyny, która wykonuje go nawet w kilkuset kopiach. Przykłady ploterów możemy zobaczyć pod poniższym odnośnikiem: https://sklep.dmplot.com/plotery-tnace. Tutaj znajdziemy wersje tnące, które potrafią nie tylko frezować w materiale bazowym, ale również wycinać z niego najrozmaitsze kształty.
Żaden ploter nie mógłby pracować bez lubrykacji. Dotyczy ona zarówno ostrzy frezujących, jak i powierzchni samego materiału. Smar uniwersalny nanoszony jest na jego powierzchnię przed rozpoczęciem pracy urządzenia. Dzięki temu tarcie, które ma miejsce podczas pracy ostrzy frezujących, nie powoduje miejscowego przegrzewania się materiału. Inaczej powstawałyby przebarwienia, które niweczyłyby ostateczny efekt wykonanej pracy.