Co warto wiedzieć o spedycji międzynarodowej?

Co warto wiedzieć o spedycji międzynarodowej?
multitematyczny
Technika i motoryzacja
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Spedycja międzynarodowa to ruch towaru między państwami. Polega ona na dostarczaniu towaru z jednego kraju do drugiego. Na początku klient wydaje zlecenie przekazania towaru. W gestii spedycji jest, żeby tak zorganizować dostawę, aby towar trafił do drugiego kraju w danym czasie, po jak najniższych kosztach.

Rodzaje spedycji

Spedycja międzynarodowa może być morska, lotnicza, kolejowa lub drogowa. Do krajów położonych blisko siebie najczęściej stosowany jest transport drogowy, pozwala on na dowóz towaru bezpośrednio do danego miejsca i jest korzystny cenowo. Najtańszym środkiem transportu w przeliczeniu na kilometr i przewożony kilogram jest transport dalekomorski. Jest on korzystny w przypadku transportu międzykontynentalnego, jego wadą jest długi termin przewozu. Co sprawia, że nie można z niego korzystać w przypadku towarów, które szybko ulegają zepsuciu.

Kosztowne towary w spedycji

Kosztowne towary są szczególnie narażone na ryzyko uszkodzenia, szczególnie jeśli nie są właściwie zabezpieczone. Rolą spedycji jest ich zabezpieczenie w taki sposób, żeby nie doszło do ich uszkodzenia. Stosowane są w tym celu różne pianki, folie, kartony. Towary kosztowne są dodatkowo ubezpieczane przez właściciela na czas transportu.

Dodatkowe opłaty

Przy spedycji międzynarodowej (poza UE) trzeba pamiętać o odprawie celnej. Wszelkie formalności celne mogą być zlecone spedycji. Wiąże się to z odprawą celną w kraju nadania oraz w kraju przeznaczenia. Wszystkie koszty związane z odprawą ponosi nadawca albo odbiorca, w zależności od umowy zawartej między nimi tzw. warunków dostawy.

Busy w transporcie międzynarodowym

Transport towaru w ruchu międzynarodowym jest organizowany również busami, czyli samochodami o dopuszczalnej masie całkowitej 3 ton. Busy mają zastosowanie w transporcie dedykowanym, czyli takim, w którym towar jest dowożony do miejsca docelowego bez przeładunku po drodze. Towar przewożony tego typu busami dociera do miejsca docelowego szybciej, ponieważ kierowcy nie są objęci tak restrykcyjnym przepisom, jak w przypadku kierowców samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3 ton.

Artykuł napisany we współpracy z Europoltrans – oferującym busy do spedycji międzynarodowej, przeprowadzek oraz przewozu osób.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Agencje pracy dla cudzoziemców – jak one działają?
Agencje pracy dla cudzoziemców – jak one działają?
Agencje zatrudnienia dla obcokrajowców to firmy, które pomagają ekspatom znaleźć pracę w wybranym przez nich kraju. Mają różne usługi, ale […]
Ostatnie wpisy